TRIPOLIS - Životy asi 200 ľudí si vo štvrtok mohlo vyžiadať prevrátenie a následné potopenie lode s prevažne africkými migrantmi. Pripustili to v noci nadnes líbyjské úrady. Incident sa odohral v Stredozemnom mori neďaleko pobrežia Líbye. Na palube zahynuli aj deti. Záchranári stále pátrajú po asi stovke nezvestných.
Nemenovaný bezpečnostný zdroj sa pre agentúru Reuters vyjadril, že na lodi bolo okolo 400 ľudí, pričom jej kapacita bola oveľa nižšia. Mnohí z migrantov boli navyše zamknutí v podpalubí. Iný vládny zdroj potvrdil potopenie lode, ale k počtu obetí a preživších sa nevyjadril. Podľa doterajších odhadov zahynulo v mori 200 ľudí, vrátane piatich detí vo vekovom rozmedzí jeden až tri roky. Zhruba sto ľudí ostáva stále nezvestných, pričom vo vlných Stredozemného mora zahynulo viac ako 80 ľudí.
Líbyjská pobrežná stráž do štvrtka večera zachránila 201 cestujúcich z lode, pričom 147 z nich previezla do internačného tábora pre ilegálnych migrantov, ktorý sa nachádza západne od Tripolisu, informoval Reuters. Migranti na palube potopenej lode pochádzali zo subsaharskej Afriky, Pakistanu, Sýrie, Maroka a Bangladéša, spresnil Reuters.
"Snažíme sme sa počítať mŕtve telá a myslím si, že už teraz ich počet prekročil 200," dodal predstaviteľ ohľadne tragédií, ktoré sa stali v predchádzajúci deň. "Dnes skoro ráno sme vytiahli mnoho ďalších tiel a odniesli sme aj tie, ktoré vyplavilo more na pobrežie, vrátane detí," dodal Líbyjčan.
Nezisková organizácia Migrant Report so sídlom na Malte už skôr uviedla, že medzi mŕtvymi sú malé deti vo veku jeden až tri roky. "Je to totálny zmätok," povedal predstaviteľ v Zuwáre, ktorého citovala organizácia Migrant Report. "Máme sotva zdroje na to, aby sme zvládli malú záchranu, nie to ešte takúto," dodal.
Telá dovezené do nemocnice patrili migrantom zo Sýrie, Bangladéša a afrických krajín, hlásila miestna webová stránka Akhbar Libya 24. Prvý čln, približne s 50 ľuďmi na palube, vyslal signál o pomoc vo štvrtok. Druhý čln viezol približne 400 pasažierov a neskôr sa potopil. Talianska pobrežná stráž, ktorá koordinuje záchranné operácie pri pobreží Líbye, informovala, že nedostala žiadne núdzové volanie.
"Stále čakáme na ďalšie podrobnosti, ale dozvedeli sme sa, že na jednom z dvoch člnov bolo 400 migrantov. Sto už bolo zachránených - z nich bolo deväť žien a dve dievčatá," uviedol predstaviteľ misie Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pre Líbyu. Líbyjské úrady podľa IOM "očakávajú, že dnes prijmú ďalších 150 preživších. Zvyšní ľudia sú stále nezvestní na mori".
Nešťastie sa odohralo neďaleko mesta Zuwára, ktoré leží v blízkosti hraníc s Tuniskom a je miestom, odkiaľ na more vypláva väčšina lodí s ilegálnymi prisťahovalcami, smerujúcich následne k talianskemu pobrežiu.
Pri pokusoch dostať sa do Európy plavbou na preplnených či vratkých člnoch prišlo od začiatku tohto roka o život viac ako 2300 ľudí. Podľa štatistiky Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa za celý vlaňajší rok vo vodách Stredozemného mora utopilo 3279 ľudí.
Talianska polícia zadržala 10 osôb podozrivých zo zabitia vyše 50 migrantov
Talianska polícia zadržala vo štvrtok desať osôb pre podozrenie z viacnásobného zabitia, ako aj napomáhania v nelegálnej imigrácii po tom, ako sa v nákladnom priestore plavidla pri pobreží Líbye tento týždeň našlo 52 mŕtvych migrantov. Informovala o tom dnes talianska prokuratúra.
Na pomoc plavidlu s utečencami smerujúcemu k Taliansku vyplávala vo štvrtok švédska loď Poseidon, ktorá sa zúčastňuje na operácii Európskej únie v Stredozemnom mori. Polícia zadržala podozrivých po tom, ako sa loď s telami desiatok mŕtvych, ale aj stovkami zachránených utečencov vrátila do prístavu Palermo na Sicílii.
Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Melissa Flemingová uviedla, že migranti sa udusili v nákladnom priestore. Tam ich nanútili vojsť prevádzači, ktorí od nich následne žiadali peniaze výmenou za to, aby sa mohli ísť von nadýchnuť.
Jeden zo zachránených - iracký chirurg - uviedol, že prevádzačom zaplatil dohromady 3000 eur, aby sa aj so svojou ženou a dvojročným synom mohol ísť nadýchať čerstvého vzduchu na palubu.
Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (Frontex) už v tomto roku zachránila desaťtisíce životov. Krajiny EÚ však podľa UNHCR musia na riešenie problému vyvinúť ešte omnoho viac spoločného úsilia.
K srbsko-maďarskej hranici smerujú údajne ďalšie tisíce migrantov autobusmi
Z Belehradu sa dnes cez Suboticu smerom k srbsko-maďarskej štátnej hranici vydalo od skorých ranných hodín do večera okolo 50 autobusov s celkovo takmer 2500 ľuďmi, z veľkej väčšiny utečencami.
Informovali o tom francúzske a maďarské médiá s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z belehradskej autobusovej stanice. Podľa zdroja sa prvý z autobusov vydal na spomínanú trasu smerom na sever už krátko pred štvrtou hodinou rannou a doteraz posledný o 20.30 h. S výnimkou 10-15 percent pasažierov, ktorými sú občania Srbska, sú všetci pasažieri migranti.
Humanitárnu pomoc v júli nedostalo takmer pol milióna ohrozených Sýrčanov
Organizácia Spojených národov nebola v júli schopná dopraviť humanitárnu pomoc 422.000 Sýrčanom žijúcim v obliehaných oblastiach krajiny. Zdroje OSN v noci nadnes upozornili, že situácia v Sýrii sa ďalej zhoršuje.
Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Stephen O'Brien spresnil, že utrpenie ľudí v obkľúčených zónach sa vystupňovalo. Dodal, že ďalšieho 4,6 milióna ľudí žije v ťažko dostupných zónach Sýrie, pričom v posledných mesiacoch sa humanitárna pomoc dostala len k 12 percentám z nich.
Pred členmi Bezpečnostnej rady OSN dnes O'Brien informoval, že od začiatku konfliktu v Sýrii prišlo o život 250.000 ľudí a ďalší asi milión Sýrčanov utrpel zranenia. V rámci krajiny evidujú 7,6 milióna presídlencov, pričom milión z nich opustil svoje domovy počas tohto roka. Vyše štyri milióny ľudí pred bojmi ušli do zahraničia.
O'Brien vyhlásil, že je "nahnevaný", pretože "nám, ako medzinárodnému spoločenstvu, nebolo umožnené a neboli sme schopní urobiť viac pre ochranu Sýrčanov, ktorí viac ako kedykoľvek doteraz potrebujú našu neochvejnú podporu". Diplomat OSN odsúdil nevyberané útoky sýrskej vlády a povstaleckých síl, ktoré sa odohrali v auguste, a to vrátane vládnymi silami vedených náletov na trhovisko v Dúme a v Damasku.
Do Európy sa tento rok preplavilo už vyše 300 000 utečencov
Približne 300.000 utečencov a migrantov sa už tento rok preplavilo do Európy cez Stredozemné more. Viac ako 2500 z nich prišlo pritom o život. Vyplýva to z najnovšej správy Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), z ktorej dnes citovala agentúra Reuters. Do počtu 2500 mŕtvych nebolo ešte zarátaných približne 200 nezvestných migrantov, ktorí sa za ostatných 24 hodín zrejme utopili pri pobreží Líbye. Za celý minulý rok UNHCR zaznamenal v Stredomorí 3500 mŕtvych alebo nezvestných migrantov. Doterajší celkový počet vyše 300.000 migrantov, ktorí sa od začiatku roku 2015 preplavili do Európy cez Stredozemné more, je o takmer 40 percent vyšší ako rekord zaznamenaný v minulom roku.