BRATISLAVA - Slovenské noviny z druhej polovice novembra 1914 boli plné informácií z frontu. Ľudia si želali skorý koniec vojny, kým velitelia v zákopoch boli posadnutí víťazstvom. Prečítajte si, ako počas prvej svetovej vojny vnímali ľudí s amputovanými končatinami a ako nepriateľských vojakov dokázal usvedčiť cigaretový dym!
Traja nemeckí profesori dostali uprostred zúriacej vojny prevratný nápad. Navrhli, aby boli postelné prikrývadlá pre chorých a ranených z novinového papiera. Obliečku mohli ošetrovateľky ľahko vyprať a noviny vymeniť, preto boli takéto obliečky oveľa hygienickejšie.
Podľa správy, ktorú uverejnili Národnie noviny 19. novembra 1914, bolo obľúbené fajčenie v zákopoch veľmi riskantné. Dymová clona z cigariet bola totiž pre nepriateľa signálom, že sa vojaci nachádzajú v zákopoch. Partiu nemeckých vojakov tak začala ostreľovať francúzska jednotka.
Ranení vojaci z frontov, o ktorých sa starali dobrovoľníčky, zapĺňali nemocnice.
Tých, ktorí sa z frontu vrátili predčasne kvôli nejakému zraneniu, bolo neúrekom. Najčastejšie prišli vojaci o nohu alebo ruku a ťažko sa so svojím hendikepom vyrovnávali. Podobný osud zasiahol aj grófa Gejzu Zichyho, ktorý v nemocnici raneným vojakom na svojej prednáške ukázal, ako sa dá žiť plnohodnotný život aj bez ruky. Zichy prišiel ako 14-ročný o pravú ruku, ale na mašine dokázal ušiť kabát iba pomocou ľavej ruky. O svojom živote napísal Knihu jednorukého človeka, v ktorá sa stala návodom na plnohodnotný život pre tých, ktorých zmrzačila vojna.
Noci v zákopoch boli nekonečné. Strašideľné ticho však prehlušili modlitby a piesne nemeckých vojakov.
Národnie noviny v polovici novembra 1914 prostredníctvom Muzeálnej slovenskej spoločnosti vyzvali obyvateľov na darovanie kníh, dokumentov, umeleckých a tradičných ľudových predmetov či predmetov nerastného a prírodného bohatstva. Vďaka tejto iniciatíve mohol vzniknúť dnešný fond Slovenskej národnej knižnice, ktorý obsahuje 5 miliónov zbierkových predmetov.