ŽENEVA – Interné e-maily a dokumenty, ktoré získala tlačová agentúra AP, ukazujú, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nereagovala až dva mesiace, keď medzinárodného spoločenstvo bilo na poplach kvôli epidémii smrtiaceho vírusu ebola v západnej Afrika.
WHO na margo tejto kritiky priznala, že naozaj reagovala pomaly. Svoju reakciu však zvalila čiastočne na prekvapivé príznaky vypuknutia epidémie, ktorá bola, čo sa týka eboly, dosiaľ najhoršia. O život pri nej prišlo zrejme viac ako 10.000 ľudí. Predstavitelia WHO boli podľa dokumentov, ktoré má k dispozícii AP, včas o zúfalej situácii informovaní a dostali aj naliehavú prosbu o pomoc.
Dokumenty tiež ukázali, že vedúci pracovníci sa už začiatkom júna súkromne zaoberali myšlienkou vyhlásenia stavu medzinárodného zdravotného ohrozenia kvôli šíreniu choroby. Bolo to dva mesiace pred tým, než bolo toto rozhodnutie 8. augusta oficiálne prijaté. Najvyšší šéfovia v ženevskom sídle WHO ale odrádzali od skoršieho vykonania tohto kroku, prezrádzajú materiály. Zdôvodňovali to tým, že vyhlásenie tohto stavu by mohlo byť vnímané ako "nepriateľský čin" a ohroziť ekonomiku dotknutých štátov, približuje v svojej dnešnej správe AP.