FREETOWN - Celkový počet obetí epidémie smrtiaceho vírusu ebola vzrástol na 6915 z 18.603 prípadov, ktoré boli zaznamenané do 14. decembra. Informovala o tom v noci na dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).
Existujú náznaky, že nárast počtu nových prípadov v africkom štáte Sierra Leone sa spomalil, hoci minulý týždeň bolo potvrdených 327 nových prípadov. Z toho bolo 125 prípadov zaznamenaných v hlavnom meste Freetown, tvrdí WHO.
"Na západe krajiny bola vykonaná hlavná operácia na zamedzenie šírenia choroby," oznámila WHO.
V Sierre Leone začínajú s podomovým pátraním na ľuďoch nakazených ebolou
Sierra Leone dnes začína s podomovým vyhľadávaním ľudí nakazených vírusom Ebola a v snahe o účinnejší boj s epidémiou eboly zavádza aj reštrikcie na pohyb ľudí v rámci územia krajiny.
Podľa zámeru vlády by zdravotníci mali začať vyhľadávať po domoch ľudí nakazených ebolou a všetkých, ktorí s nimi prišli do kontaktu. Nakazených majú previezť do nových liečebných centier, ktoré dala vybudovať Británia.
Sierra Leone, Guinea a Libéria sú krajinami, ktoré epidémia eboly v západnej Afrike zasiahla najviac. Najrýchlejšie sa vírus šíril práve v Sierre Leone, kde evidujú viac než polovicu z celkovo 18.000 potvrdených prípadov nákazy.
Preventívne opatrenia v Sierre Leone sa dotknú aj vianočných sviatkov: prezident Ernest Bai Koroma v prejave k národu spresnil, že ľudia sa z vianočných bohoslužieb budú musieť vrátiť rovno domov. Ostatné tradičné slávnosti a zhromaždenia sú toho roku zakázané. Bohoslužby v posledný deň roku sa musia skončiť do 17.00 h miestneho času a na Nový rok sú zakázané úplne.
V prejave k národu prezident Koroma síce uviedol, že obyvatelia krajiny zvyknú Vianoce sláviť v kruhu rodiny, "veľkolepo a radostne", ale vyzval ich, aby tento rok mali na pamäti, že "krajina je vo vojne so zákerným nepriateľom".
Vláda zaviedla aj obmedzenia na cestovanie medzi jednotlivými okresmi, zakázala aj nedeľný predaj s tým, že obchody sa zatvoria v sobotu na poludnie.
Cieľom reštrikcií, o ktorých vláda rozhodla v súvislosti s opätovným nárastom počtu nakazených v metropole Freetown a okolí, je dosiahnuť prielom v boji s chorobou v najbližších štyroch až šiestich týždňoch, uviedol vedúci britskej misie na boj s ebolou v krajine Donal Brown.