NEW YORK – Vakcína proti smrtiacemu vírusu ebola vyvíjaná farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline prešla prvým testom a u 20 dobrovoľníkov nevyvolala žiadne vážnejšie vedľajšie účinky.
V stredu o tom informoval medicínsky magazín New England Journal of Medicine. Testy sa začali 2. septembra a celkovo majú trvať 48 týždňov. Lekári zúčastňujúci sa na výskume tvrdia, že vakcína by mala byť bezpečná ale aj efektívna. Keďže z etických dôvodov dobrovoľníkov nemôžu infikovať samotným vírusom, výskumníci u nich zisťujú len to, či po podaní vakcíny ich telá začnú produkovať príslušné protilátky.
Počet obetí eboly dosiahol 5689, infikovaných je takmer 16.000 osôb
Počet obetí dosiaľ celosvetovo najvážnejšej epidémie eboly sa k 23. novembru zvýšil na najmenej 5689. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá k uvedenému dňu zaznamenala 15.935 prípadov tohto ochorenia v ôsmich krajinách. Takmer všetky prípady nákazy a úmrtí - okrem 15 - sa vyskytli v Guinei, Sierre Leone a Libérii, troch najťažšie postihnutých štátoch západnej Afriky, ktoré za uplynulý týždeň hlásili 600 nových prípadov nákazy, uviedla WHO v najnovšej správe.
"Celkový počet prípadov v Sierre Leone od vypuknutia nákazy čoskoro presiahne počet prípadov hlásených z Libérie," uvádza sa v predmetnej správe, pričom sierraleonské hlavné mesto Freetown je naďalej najviac postihnutou oblasťou tejto krajiny. Sierra Leone hlásila 6599 prípadov eboly, zatiaľ čo Libéria 7168. Prenos vírusu eboly je v Sierre Leone naďalej intenzívny, okrem oblasti na juhovýchode. V oboch krajinách je pritom izolovaných menej než 70 percent infikovaných pacientov, tvrdí WHO.
Peter Piot, jeden z hlavných špecialistov na ebolu, uviedol, že epidémia v západnej Afrike sa pred jej ústupom môže ešte viac zintenzívniť. Pokles nových prípadov infikovania by sa mal dostaviť vo všetkých postihnutých krajinách koncom roka.