RHODE ISLAND - Keď Ashoka Mukpo (33) videl, že ho začali ošetrovať zdravotníci v ochranných oblekoch, pocítil veľký strach. Americký kameraman sa nakazil ebolou počas pobytu vo vírusom spustošenej Libérii. Podarilo sa mu však uniknúť smrti a po prepustení z nemocnice sa so svojou skúsenosťou podelil s médiami.
„Jediná vec, ktorú môžete vidieť, sú ich oči. A aj tie sú pokvapkané chlórom,“ povedal Američan vyliečený z eboly, ktorého hospitalizovali 6. októbra a prepustili v stredu 22. októbra 2014. „Až vtedy si uvedomíte, v akej zlej situácii sa nachádzate, keď musia vaši opatrovatelia prísť s takou vysokou ochranou,“ opísal svoje bezprostredné pocity pre Associated Press.
Teplota mu neklesala pod 38,5 stupňov Celzia a pociťoval „čistý strach“. Vďaka svojej diagnóze, keď stál pred hrozbou vlastnej smrti, si uvedomil, v akej hrôze a izolácii sa nachádza mnoho Afričanov. Počas „vojny s vírusom“ cítil bolesti, mal horúčku a bolo preňho veľmi ťažké jesť a chodiť. Za týždeň stratil 6,8 kg.
Ashoka Mukpo si nie je istý, kedy a ako sa vírusom nakazil, pretože bol počas svojho mesačného pobytu v Libérii pri nakrúcaní opatrný. Po stanovení krutej diagnózy ho letecky previezli do nemocnice v Nebraske, kde bol izolovaný v špeciálnej podtlakovej jednotke a dostával experimentálny liek proti ebole. Nemal inú možnosť, ako postaviť sa strachu.
„Nechcel som prepadnúť depresii a rozrušeniu, chcel som žiť,“ vysvetlil Ashoka Mukpo, ktorý boj so zákerným vírusom vyhral. Ukázalo sa, že kľúčovým bodom v jeho liečbe bolo prijatie krvnej transfúzie od doktora Kenta Brantlyho, ktorý sa z eboly takisto vyliečil. Hneď na ďalší deň bol pacientov zrak jasnejší, zmiernila sa bolesť hlavy, horúčka a svoje telo opäť dostával pod kontrolu.
„Dúfam, že ľudia v Amerike aj napriek strachu, ktorý z eboly majú, dokážu presmerovať svoju pozornosť na to, čo sa deje v západnej Afrike. Žijú tam dobrí ľudia, ktorí ochoreli. Aj títo ľudia si zaslúžia výhody, ktoré pre nich môžeme urobiť,“ vyzval Američan, ktorý sa druhýkrát narodil.