ANKARA - Turci sa pochválili úlovkom takmer tisícky osôb, ktoré sa mali pripojiť k džihádistom z Daešu. A na veľké prekvapenie bola medzi nimi aj jedna osoba zo Slovenska! Zadržané osoby mali pri sebe zbrane, muníciu, zlato či striebro.
V Turecku od začiatku roka 2015 zatkli 913 osôb, ktoré sa mali pripojiť k džihádistom z Daešu. Správu priniesli viaceré turecké médiá. Pri ilegálnych priechodoch pri hraničnom priechode Turecka a Sýrie pri Kilis Elbeyli zadržali stovky osôb rôznych národností. Medzi nimi sa vyskytol aj jeden občan Slovenska. Viac o identite zadržaného turecké médiá neuvádzajú.
Okrem občana Slovenska bolo zadržaných najviac osôb z Číny (324), Ruska (99), Palestíny (83), Turkménska (63), Afganistanu (57). No boli medzi nimi aj príslušníci Kuvajtu, Líbye, Spojených štátov, Holandska, Nórska, Talianska, Španielska, Ukrajiny či Sudánu. Turci zvýšili ochranu juhovýchodnej hranice so Sýriou. Do bezpečnostných opatrení patrí aj výstavba plotov či zvýšenie počtu vojakov na hranici.
Výpovede zadržaných sa podľa tureckých médií rôznia. Niektorí chceli bojovať za Daeš, iní zase uviedli, že tam chceli iba žiť, iní zase chceli vyhľadať svojich príbuzných.
Od januára do mája sa pokúšalo prejsť na územie Islamského štátu 349 ľudí, od júna do decembra sa ich počet zvýšil na 564. Väčšinu zachytili v Turecku (478). Tureckú úrady im našli a následne zabavili osobné veci, medzi ktorými boli aj zbrane, počítače či mobilné telefóny, uvádza Hurriet.
Úrady zadržaným osobám zaistili viacero predmetov. Medzi nimi boli napríklad strelné zbrane, ručné granáty, vyše tri kilogramy nešpecifikovaného chemického materiálu, fotoaparát, batoh, vesty, 98 mobilných telefónov, počítače, niekoľko tisícok amerických dolárov, tureckých lír, eur, 14 kilogramov zlata, 17 kilogramov striebra či jedno auto.
Turecko začalo stavať 45-kilometrov dlhý betónový múr na kľúčovom úseku svojich hraníc so Sýriou. 12-kilometrový úsek bariéry už postavili pri meste Reyhanli v provincii Hatay. V júli Ankara spustila takzvanú "synchronizovanú vojnu proti terorizmu". Začala pritom naraz útočiť na bojovníkov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v severnej Sýrii aj ľavicových kurdských militantov v severnom Iraku.
Ministerstvo zahraničia to preverovalo
Rezort zahraničia pod vedením Miroslava Lajčáka vie o tejto štatistike tureckých úradov. Informáciu mali k dispozícii ešte v lete tohto roka a následne ju preverili. „Uvedená informácia, o ktorú sa opiera turecký denník, pochádza z tureckej tlačovej agentúry a je staršieho dáta,“ informoval Topky hovorca ministerstva zahraničia Peter Stano.
Informácia, že ide o slovenského občana, sa však nepotvrdila. „Náš Zastupiteľský úrad v Turecku ju preveroval ešte počas leta 2015 s negatívnym výsledkom,“ uviedol náš rezort s tým, že turecké médiá tento zoznam opätovne uverejnili. „Je pravdepodobné, že aj napriek tomu Vami citovaný denník zmätočný zoznam opätovne uverejnil,“ dodal.