LONDÝN – Teroristi z Daeš zaútočili na všetkých frontoch, ako sa ukázalo v čerstvo odhalených tajných dokumentoch. Význam hrôz, ktoré páchajú na nevinných ľuďoch, bledne v porovnaní s najnovšími informáciami o tejto skupine. Ich snaha o legitimáciu samozvaného kalifátu Islamský štát zašla omnoho ďalej, ako svet tušil.
Teroristi totiž vytvorili svoj vlastný administratívny orgán, ktorého hlavným cieľom je budovanie skutočného štátu. Zaoberajú sa zdravotníctvom, školstvom či vedením financií, dokonca majú špeciálny 15-dňový program pre neustále vzdelávanie ich starších členov. Tieto znepokojujúce informácie odhalil 24-stranový dokument, ktorý vznikol krátko po tom, ako skupina v júni roku 2014 vyhlásila kalifát.
Britský denník The Guardian citlivé materiály získal a zverejnil. Obsah im pomohol preskúmať 23-ročný vedecký pracovník z Cardiffu menom Aymenn al-Tamimi. Dokument nazvaný Zásady správy Islamského štátu má vzdelávať „zamestnancov“ o tom, akým spôsobom sa dajú názory teroristov implementovať do všetkých zložiek verejného života a následne centralizovať moc.
V nemocniciach ležiacich na územiach, ktoré dobyli radikálni islamisti, už podľa týchto plánov šéfujú sympatizanti riadení veliteľstvom Islamského štátu. Ďalší sú trénovaní a školení na prácu s deťmi, z ktorých vychovajú novú generáciu vrahov. Okrem toho, že tieto deti učia narábať so zbraňami a taktickému boju, vzdelávajú ich aj v oblasti počítačových technológií.
Teroristi z Daeš vytvorili aj ďalšie dva druhy výcvikových táborov. Jeden vzdeláva veteránov ohľadne najnovších technológií, druhý je zameraný na výučbu vojenskej taktiky. Ich „ministerstvo financií“ narába so štátnym majetkom, sleduje ceny ropy a obchodovanie so starožitnosťami. Cieľom je získať pod svoju kontrolu 10 ropných polí v Iraku a Sýrii a predajom ropy nazbierať dostatok financií na ďalší rozvoj organizácie.
Džihádisti riadia aj osem sýrskych elektrární, kontrolujú tak 90 percent elektriny, ktorá prechádza nimi ovládaným územím. Držia dohľad nad produkciou pšenice, rozpočtu značne pomáha aj rabovanie historických a kultúrnych pamiatok a následné predávanie starožitností na čiernom trhu. Peniaze navyše tečú z cestnej dane a pašovania drog a zbraní. Ak chce niekto opustiť územie ovládané bojovníkmi Daeš, musí zaplatiť 650 libier.
Aj tento zverejnený dokument plný dôkazov o obludnosti toho, čo sa snaží Daeš dosiahnuť, je však len zrnkom v porovnaní so všetkými materiálmi, ktoré unikli. Z bezpečnostných dôvodov však boli zadržané tajnými službami, ktoré verejnosť varujú: „Nejde len o armádu iracionálnych krvilačných fanatikov, islamisti sú veľmi vypočítavou politickou organizáciou s veľmi zložitou a dobre naplánovanou infraštruktúrou.“