LONDÝN - Vodca somálskej teroristickej skupiny aš-Šabáb vyzval moslimov vo východnej Afrike, aby povstali proti "zlým kresťanom". V on-line vyhlásení získanom britským MailOnline, Ahmed Omar Abu-Ubeyda povedal, aby "migrovali do krajín džihádu" a hľadali bojiská po celom svete. Taktiež pozval ľud z Etiópie, Džibuti, Ugandy a nestabilnej Stredoafrickej republiky, aby prišiel do ich výcvikových táborov.
Ubeyda bol menovaný lídrom islamských milícií v septembri 2014 po tom, čo pri americkom nálete zahynul vtedajší vodca Ahmed Abdi Godane. Extrémista vo svojom nenávistnom vyhlásení ospravedlnil cezhraničné útoky v Keni, ale bola to vraj pomsta za útlak a ponižovanie moslimov, ktorému čelia vo vlastnej krajine.
Moslimov v Afrike vyzval, aby sa pripojili k iným džihádistom po celom svete a oslobodili svoje krajiny od kresťanských síl. Krvilačný útok na kenskú univerzitu, pri ktorej zastrelili stovky nevinných ľudí, označil za "požehnaný" a ozbrojencom zablahoželal slovami: "Pokračujte v dobrej práci a čistení moslimských krajín od kresťanskej špiny."
"Utláčaným" moslimom vo východnej Afrike odkázal, aby vstúpili do výcvikových táborov aš-Šabábu a moslimom v Barme, ktorých prenasleduje vlastná vláda, poradil, aby boli trpezliví a vytrvali. Globálny džihád je totiž podľa neho jediným riešením "konfrontácie tyranských systémov nevercov, ktoré nám boli násilne vnútené".
Nakoniec obviňuje "nepriateľov Alaha", pravdepodobne Západ a koalíciu afrických síl bojujúcich proti teroristom, zo špionáže na vodcov skupiny, kazenia moslimskej mládeže, uloženia embarga na "zaškrtenie ekonomiky moslimov" a "podnecovania plameňov vojny" medzi moslimskými kmeňmi.
Jeho vymenovanie za vodcu skupiny údajne rozdelilo aš-Šabáb, pretože vysokí velitelia chceli namiesto neho iného fanatika. Začiatkom tohto mesiaca, zdroj vo vnútri milícií povedal MailOnline, že Ubeyda bol medzi najvyššie postavenými veliteľmi, ktorí chceli sľúbiť vernosť IS a pomôcť rozšíriť tzv. kalifát na východ Afriky.
Skupina napojená na Al-Kájdu vznikla v roku 2006 a odvtedy má na svedomí životy tisícov civilistov aj vojakov v Somálsku a susednej Keni. V septembri 2013 zabila 62 a zranila vyše 120 ľudí pri ozbrojenom útoku na nákupné centrum v kenskom meste Nairobi. Skupina povedala, že krvavý čin bol odplatou za nasadenie kenských vojakov v Somálsku. Druhého apríla vykonali teroristi svoj najhorší zásah, keď zmasakrovali 147 študentov na kenskej univerzite.