MOSKVA - Moskva podnikla odvetný úder za rozšírené sankcie, uvalené západnými vládami na Rusko za pripojenie ukrajinskej oblasti Krym. Informovalo o tom dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí bez menovania predstaviteľov USA alebo Európskej únie, ktorých sa sankčné opatrenia budú týkať.
Spojené štáty a Európska únia zaviedli dve série vízových zákazov a zmrazenia majetku, ktoré platia pre ruských oficiálnych predstaviteľov, zákonodarcov i ďalších spojencov prezidenta Vladimira Putina. Sankcie sú pre Moskvu trestom za to, že sa protiprávne zmocnila ukrajinského polostrova Krym, ako to charakterizujú západné štáty.
"Samozrejme, takéto kroky nemôžu zostať bez reakcie," citovala ruská agentúra RIA Novosti hovorcu ministerstva zahraničných vecí Alexandra Lukaševiča. "Ruská strana odpovedala opatreniami, ktoré v mnohých ohľadoch odzrkadľujú (západné sankcie)," dodal Lukaševič.
Podrobnosti neuviedol a zatiaľ nie je k dispozícii žiaden zoznam západných predstaviteľov, ktorých sa nové sankcie týkajú.
Krymčania hlasovali 16. marca v referende za odtrhnutie regiónu od Ukrajiny a za pripojenie k Rusku. Západné vlády však toto ľudové hlasovanie odmietli ako podvod. Zároveň uviedli, že referendum porušilo ukrajinskú ústavu a konalo sa až po tom, čo ruské sily obsadili polostrov v Čiernom mori.
USA a EÚ sa obávajú, že Putin sa možno bude pokúšať ovládnuť aj časti východnej a južnej Ukrajiny - preto varovali, že môžu uvaliť ešte širšie sankcie na Rusko, ktoré budú postihovať celé odvetvia ruskej ekonomiky, ak bude Moskva krízu vyostrovať.
Rusko v reakcii na prvé americké sankcie zaradilo na zoznam McCaina a desať ďalších amerických predstaviteľov a zákonodarcov - Moskva však neuvalila sankcie na žiadnych predstaviteľov z EÚ, Kanady či Austrálie, ktoré podobné sankčné opatrenia zaviedli.