BRATISLAVA - Prvé základné informácie o marcových voľbách prezidenta by mali voliči získať už dnes. Práve dnes vyprší termín, dokedy musia obce informovať voličov o vytvorených volebných okrskoch, o volebných miestnostiach a o čase voľby. Vyplýva to z harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia voľby prezidenta.
Ako povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová, obce základné informácie o tom, kde a kedy sa bude hlasovať, zverejňujú zvyčajne na svojich úradných tabuliach alebo na webstránkach. Podrobnejšie informácie, ktoré budú obsahovať aj základné pokyny k samotnému hlasovaniu, pošlú voličom v písomnom oznámení o konaní volieb koncom februára. Písomné oznámenie o voľbách bude na národnostne zmiešaných územiach aj v jazykoch menšín.
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať o dva týždne, v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Voľby budúcej hlavy štátu sa konajú od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00. Nového prezidenta slávnostne inaugurujú 15. júna.
Voliť prezidenta môžu v marcových voľbách všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať 15. marca najmenej 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území Slovenskej republiky. Nemusia mať pritom trvalé bydlisko na Slovensku. V takomto prípade musia svoju totožnosť vo voľbách preukázať pasom.
Ak volič vopred vie, že v deň volieb nebude v mieste svojho trvalého bydliska, môže s voličským preukazom voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. O voličský preukaz, ktorý sa vydáva zvlášť pre 1. a zvlášť pre 2. kolo voľby, sa dá požiadať už tento týždeň. Požiadať oň treba vždy obec, kde má volič trvalé bydlisko, pričom žiadať sa naraz dá o vydanie voličských preukazov pre 1. aj 2. kolo voľby.
O vydanie voličského preukazu sa dá požiadať osobne; prostredníctvom splnomocnenej osoby, pričom splnomocnenie nemusí byť úradne overené; písomne alebo elektronicky, teda e-mailom. V žiadosti volič musí uviesť svoje meno a priezvisko, rodné číslo a adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu). V písomnej a v elektronickej žiadosti musí byť uvedená aj korešpondenčná adresa, na ktorú mu má obec voličský preukaz poslať. Obec pošle voličský preukaz na adresu uvedenú v žiadosti doporučenou zásielkou "Do vlastných rúk". Voliča, ktorému vydajú voličský preukaz, obec vyčiarkne zo zoznamu oprávnených voličov.
O post hlavy štátu sa v marcových prezidentských voľbách pôvodne uchádzalo 15 kandidátov, čo je rekordný počet. Kandidatúru podali: Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Peter Osuský, Radoslav Procházka a Jozef Šimko. Zo zoznamu pôvodne zaregistrovaných uchádzačov o prezidentský post vypadol Peter Osuský, ktorý sa vzdal kandidatúry 29. januára.