BRATISLAVA - Základné umelecké školy a centrá voľného času pre deti, ktorých zriaďovateľom je hlavné mesto SR Bratislava, na sebe neustále pracujú. Ich snaha sa odzrkadľuje najmä v úspechoch, ktoré nie sú len na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Svedčia o tom aj bývalí absolventi škôl, ktorí sú medzinárodne známymi umelcami.
„Môžem otvorene povedať, že naše základné umelecké školy a centrá voľného času spolu vytvárajú systémový celok odborného a kvalitného vzdelávania. Dôkazom sú nielen žiaci, ktorí s radosťou prezentujú naše mesto a krajinu, ale aj úspešní absolventi, ktorých môžeme vidieť v rôznych kútoch sveta,“ v úvode informovala riaditeľka sekcie školstva, kultúry a športu hl. mesta Elena Poláková.
Jednou z nich je aj operná speváčka Linda Ballová, ktorá už počas štúdia hosťovala v operných domoch doma i v zahraničí a v súčasnosti hosťuje v Opere SND v postavách Mařenky (Predaná nevesta), Prvej dámy (Čarovná flauta), Kňažky Moreny (Svätopluk) a Vitellie (La clemenza di Tito). Za úspešného absolventa určite možno označiť aj hlavného dirigenta Opery SND Rastislava Štúra, ktorý na ZUŠ Miloša Ruppeltda študoval hru na husle a na violu.
Od roku 1999 Štúr intenzívne spolupracuje s tenoristom Petrom Dvorským. Spolu s ním a Pražskou komornou filharmóniou nahral CD "Vivere". Oddirigoval aj jeho spoločné koncerty s Montserrat Caballé (2000), Gabrielou Beňačkovou (2002), Ilony Tokody (2003), koncert Evy Urbanovej a Jeleny Obrazcovovej (2002) a i. Medzi známymi bývalými absolventmi sú napríklad Ľudovít Rajter, Ernest Šarközi, Richard Müller, Vašo Patejdl, Adela Banášová, Nela Pocisková, Samuel Tomeček ale aj mnohí ďalší významní a úspešní umelci.
Cenné dedictvo Bratislavy
Tradícia umeleckého vzdelávania formou základných umeleckých škôl je cenným dedičstvom, ktoré vzniklo pred viac ako devätdesiatimi rokmi v Bratislave, prvou školou bola práve Hudobná škola pre Slovensko založená prof. Milošom Ruppeldtom. Základné umelecké školy poskytujú pre svojich žiakov nielen kvalitné a odborné vzdelanie, ale aj možnosť zapojenia sa do atraktívnych projektov, koncertov, muzikálov či súborov, ktoré sú organizované, ako na domácej pôde, tak aj v zahraničí.
Základné umelecké školy sa zároveň prispôsobujú zdravej konkurencii a aj preto rozširujú výchovno-vzdelávací proces o nové predmety a odbory. Okrem výtvarných, hudobných, tanečných a literárno-dramatických odborov, si môžu žiaci vybrať aj z novootvoreného odboru - audiovizuálna a multimediálna tvorba, ktorá sa aktívne približuje súčasnej modernej umeleckej tvorbe.
„Žiaci sa počas celého roka aktívne zapájajú do projektov, súťaží či akcií a svojimi vystúpeniami vedia "nahradiť" profesionálnych umelcov. Každá ZUŠ sa môže pochváliť úspešným jednotlivcom v každom odbore, svojimi kapelami, orchestrami alebo tanečnými súbormi,“ povedala Poláková.
Spolupráca so školami
Centrá voľného času v zriadení hlavného mesta sa venujú voľnočasovým aktivitám pre deti a mládež a takisto vytvárajú podmienky na rozvíjanie a zdokonaľovanie ich praktických zručností v krúžkoch a záujmových útvaroch, podieľajú sa na formovaní návykov užitočného využívania ich voľného času, či už počas prázdnin, alebo počas školského roka.
Veľkým pozitívom je spolupráca so základnými a materskými školami, ktoré sa tak dopĺňajú v oblasti rozvoja voľno-časových aktivít a programov pre deti. Centrá voľného času takisto reagujú na požiadavky trhu a poskytujú širokú škálu činností, medzi ktorými neustále pribúdajú nové formy a metódy práce, nové krúžky a záujmové aktivity.
Základné umelecké školy a centrá voľného času, ktorých zriaďovateľom je Bratislava
Základné umelecké školy
- ZUŠ Júliusa Kowalského, Jesenského 6, Bratislava
- ZUŠ Miloša Ruppeldta, Panenská 11, Bratislava
- ZUŠ Radlinského 53, Bratislava
- ZUŠ Exnárova 6, Bratislava
- ZUŠ Ľudovíta Rajtera, Sklenárova 5, Bratislava
- ZUŠ Hálkova 56, Bratislava
- ZUŠ Vrbenského 1, Bratislava
- ZUŠ Eugena Suchoňa, Batkova 2, Bratislava
- ZUŠ Jozefa Kresánka, Karloveská 3, Bratislava
- ZUŠ Istrijská 22, Bratislava
- ZUŠ Daliborovo nám. 2, Bratislava
- ZUŠ Jána Albrechta, Topoľčianska 15, Bratislava
Centrá voľného času
- CVČ Štefánikova 35, Bratislava
- CVČ Kulíškova 6, Bratislava
- CVČ Hlinická 3, Bratislava
- CVČ Pekníková 2, Bratislava
- CVČ Gessayova 6, Bratislava
Čím sa môžeme pochváliť vo výchovno-vzdelávacej činnosti ZUŠ
- ZUŠ Jána Albrechta sa ako jediná škola na Slovensku dostala do finále národného kola Ceny Centrope. Iniciátormi ocenenia Centrope sú mesto Viedeň, veľvyslanectvá SR, ČR a Maďarska, spolu s Raiffeisen bank Dolné Rakúsko-Viedeň. Ceny sa udeľujú za medzinárodné aktivity. Takto sa aj ZUŠ Jána Albrechta ocitla v konkurencii profesionálnych umelcov.
- Žiačka výtvarného odboru ZUŠ Ľudovíta Rajtera z Trienále detskej medzinárodnej výtvarnej výstavy Hyvinkaa vo Fínsku priniesla zlatú medailu.
- Jazzová formácia „Jazz na Ex“ zo ZUŠ Exnárova úspešne reprezentovala v širokej európskej konkurencii medzinárodného jazzového festivalu „ALLEGROMOSSO ITALY“ v Taliansku.
- Sláčikový súbor „Strieborné struny“ pod vedením Mgr. Aleny Heribanovej zo ZUŠ Hálkova za podpory významných sponzorov uskutočnili turné na Floride v USA.
- Laureátkou súťaže v hre na plechových dychových nástrojoch na Detskom hudobnom festivale Jána Cikkera sa stala žiačka ZUŠ Istrijská, ktorá hrala na eufóniu.
- ZUŠ Karloveská sa stala najúspešnejšou ZUŠ na Slovensku v počte najvyšších ocenení žiakov získaných na medzinárodných a celoslovenských súťažiach a dvaja sólisti z tej istej ZUŠ účinkovali v rámci Abonentných koncertov v Dome umenia v Žiline a v Slovenskej filharmónii v bratislavskej Redute.
- Zlaté pásmo Cum Laude získal dychový orchester zo ZUŠ Batkovej spoločne so súborom ZUŠ Istrijskej na celoslovenskej súťaži dychových hudieb.
- Celoslovenský projekt „Noc kostolov“ obohatili svoju účasťou žiaci ZUŠ Daliborovo nám., ktorí nechýbali ani medzinárodnom projekte „Interregionálne priesečníky hudobnej kultúry Moravy a Sliezska“.
- V školskom roku 2014/2015 sa podarili zrealizovať prípravné činnosti na zriadenie Domu hudby na Panenskej 11, v sídle ZUŠ Miloša Ruppeldta.
Čím sa môžeme pochváliť vo výchovno-vzdelávacej činnosti CVČ
- Veľkým a neprehliadnuteľným úspechom bolo - III. miesto v hip-hop choreografii juniorov zaznamenala tanečná skupina M.A.G. na medzinárodnej nezávislej súťaži moderného a módneho tanca TOP DANCING 2015 v Topoľčanoch. Zvlášť sa oceňuje I. miesto a ocenenie "Skupina roka" v Prahe a II. miesta na medzinárodných súťažiach moderného tanca HT Cup World Updance v Nemecku a v Holandsku. Skupina M.A.G. Slovensko reprezentovala tiež na celosvetovej súťaži v Los Angeles.
- Medzi úspešné projekty patril jednoznačne projekt „Maľovačky“ - súťažný projekt základných škôl, do ktorého sa zapojilo 138 detí. Výstupom bola verejná výstava v Justiho sieni spojená s vyhodnotením a odovzdávaním cien.
- Ďalšie úspešné projekty: Daruj svoj čas, Každý deň s úsmevom, Letný tábor mladý záchranár a Túlavé topánky či prezentácie v rámci podujatí: Bratislava pre všetkých, Vianočné dielne v Justiho sieni, Živého námestia a Futbalového turnaja Penalta v rámci Dní Petržalky.