BRATISLAVA - Národný ústav celoživotného vzdelávania už niekoľko mesiacov podporuje užívateľov elektronickej platformy vzdelávania dospelých (EPALE). Aj na Slovensku narastá komunita užívateľov platformy, ktorá si najväčšiu popularitu zatiaľ získala najmä v Taliansku a Veľkej Británii. Dôvodom sú novinky a informácie z domáceho, aj zo zahraničného prostredia vzdelávania dospelých.
Ak sa vo svojej práci venujete andragogike, poskytujete služby v rámci vzdelávania dospelých alebo sa akýmkoľvek spôsobom zaujímate o kvalitu a aktuálne trendy v tejto oblasti, platforma je pre vás ideálnym zdrojom overených informácií, metodických materiálov, blogov, článkov, diskusií a najnovšie aj kontaktným bodom pre vytváranie partnerstiev za účelom spoločnej práce na projektoch, workshopoch, seminároch a konferenciách.
Expertná skupina vytvorená z iniciatívy Európskej komisie neustále pracuje na rozvoji funkcionality a vizuálu platformy, pričom podnety k úpravám vychádzajú aj od užívateľov jednotlivých krajín. Všetci, ktorí tento online priestor využívajú, majú veľkú nádej pre zviditeľnenie výstupov svojej práce, či prezentáciu vlastných postrehov a postojov prostredníctvom uverejňovania článkov, blogov, komentárov a príspevkov do diskusií.
Platforma financovaná Európskou komisiou víta informácie o všetkých kurzoch, seminároch, konferenciách a aktivitách, aj tých, ktoré v oblasti vzdelávania dospelých rozvíjate vy. Výhodou je, že jedinou podmienkou pre účasť a zviditeľnenie sa na Európskej úrovni, je kvalita. Ak majú názory, aktivity a výstupy práce charakter aktuálnosti a originality, pomocou tohto nástroja sa o tom dá informovať zdarma.
Je otázkou času, kedy na platforme budú aktívne zdieľať svoje názory a postrehy ľudia z oblastí vzdelávania, politiky, publicity a podnikateľského prostredia. Túto rôznorodosť ocenia nie len študenti andragogiky či žurnalistiky, ale aj skúsení seniori, profesionáli, ktorí stále majú čo naučiť a neváhajú sa tak podeliť o svoje rady s mladšími generáciami školiteľov, vzdelávateľov, ale aj tvorcami politík.
Národný ústav celoživotného vzdelávania verí, že platforma si získa svojich fanúšikov aj na Slovensku. Pomáha totiž zviditeľniť nie len jednotlivcov, ale zároveň o Slovensku hovorí ďalším krajinám Európy. Tieto dvere otvoria nové možnosti odborníkom na vzdelávanie dospelých, pomôžu nadväzovať vzájomne výhodné partnerstvá za účelom spolupráce, ktorá všetkých vzájomne posilňuje, a to kvalitatívne i ľudsky.