BRATISLAVA - Ak nemáte peniaze, nič to. Stačí, keď disponujete intelektom, vášňou pre vašu vec, neotrasiteľnou trpezlivosťou a taktiež kúskom šťastia, aj vám sa môže podariť preniknúť medzi bohatú elitu. Nebude to ľahké, ale ľudia na tomto zozname dokazujú, že sa nemusíte narodiť "v plnke", aby ste dokázali zarobiť milióny. Berte nasledujúce príbehy ako inšpiráciu a pripomienku toho, že všetko je možné, pokiaľ sa nebojíte, ako sa hovorí, zamakať.
Sara Blakely - Spanx
Po tom, ako ju neprijali na právo a dokonca ju odmietli aj v Disneylande, kde si chcela privyrobiť prezliekaním sa za rozprávkovú postavičku, začala Sara predávať faxy. Podarilo sa jej usporiť nejaké peniaze a s ich pomocou sa pustila do výroby sťahujúcej spodnej bielizne a pančúch značky Spanx. Jej impérium sa utešene rozrastalo, až z nej spravilo najmladšiu miliardárku na svete, ktorá zbohatla vlastným pričinením a nie dedením.
Howard Schultz Starbucks
Predtým, ako pomohol firme Starbucks, aby sa jej pobočky rozrástli zo 60 na 21 tisíc, žil Howard v skromných pomeroch. Narodil sa v rodine, ktorá obrátila každý cent trikrát, než ho minula. Stal sa prvým zo svojich blízkych, ktorému sa podarilo vyštudovať univerzitu. Po získaní titulu sa zamestnal v spoločnosti, ktorá vyrábala kávu. Prostredníctvom nej sa dostal aj do Starbucks, ktorý bol v tom čase len malou nevýraznou spoločnosťou. To sa po jeho príchode rapídne zmenilo a vďaka šikovnosti a umu je dnes z Howarda boháč.
J. K. Rowling - Harry Potter
Britská autorka Rowlingová bola kedysi slobodnou matkou, ktorá zarábala menej ako 200 libier (255 eur) týždenne. To však len dovtedy, kým v kaviarni v škótskom Edinburghu nenapísala príbeh o malom čarodejníkovi, ktorý ju vyniesol medzi najbohatšie ženy sveta. Jej imanie sa odhaduje na viac ako miliardu dolárov.
Bert Jacobs - Life Is Good
Nie je to tak dávno, čo Američan Bert a jeho brat žili v dodávke v Bostone a od dverí k dverám predávali tričká s optimistickými nápismi a motívmi. Časom sa im podarilo preraziť a v súčasnosti im ich odevná línia zarába stovky miliónov dolárov ročne. Áno, život je naozaj dobrý.
Catherine Hudges - Radio One
Keď Catherine, pochádzajúca z amerického štátu Nebraska, začína v univerzitnom rádiu, mala už niekoľkoročného syna. Niekedy bola na tom tak zle, že nemala na nájomné a spávala na jeho schodoch. Potom založila vlastné rádio Radio One, čím sa začala jej hviezdna dráha v médiách. Neskôr so svojou televíziou TV One expandovala aj na televízny trh a stala sa jednou z najvplyvnejších mediálnych osobností v Spojených štátoch.
George Soros - Soros Fund Management
Georga Sorosa hádam netreba nikomu predstavovať. Je to slávny finančník maďarského pôvodu a jeden z najbohatších ľudí sveta. Predtým, než ale zarobil svoj prvý milión, bol nútený utiecť z nacistami prenasledovaného Maďarska a naučiť sa žiť v cudzích krajinách, ako napríklad Veľká Británia či USA. Soros vyštudoval London School of Economics a neskôr odišiel do už spomínanej Ameriky, aby tu zarobil veľa peňazí. A to sa mu vďaka pôsobeniu na Wall Street aj podarilo. Treba však povedať, že Soros je i veľký filantrop, ktorý zároveň významným spôsobom podporoval zmeny vedúce k slobode a demokracii v strednej a východnej Európe.
Jan Koum - WhatsApp
A teraz niečo pre mladšie ročníky. Keď sa Koum spolu so svojou rodinou presťahovali pred dvadsiatimi rokmi z rodnej Ukrajiny do Spojených štátov, boli na tom tak zle, že žili z potravinových lístkov. Postupne sa však mladý Jan vypracoval a stal sa tvorcom mobilnej aplikácie WhatsApp, ktorá slúži na posielanie správ. Potom ju predal Facebooku, čím jeho hodnota stúpla na sedem miliárd dolárov (5,6 miliárd eur).