WASHINGTON – Ochranná ozónová vrstva Zeme začína prejavovať prvé známky zotavovania sa v nadchádzajúcich desaťročiach v dôsledku globálnej činnosti smerujúcej proti používaniu látok, ktoré ju poškodzujú. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila OSN.
Ozónová vrstva, poškodená v 80. a 90. rokoch zvýšením používaním niektorých chemikálií (napríklad v chladničkách či sprejoch), by sa podľa tejto správy mohla dostať na štandardnú úroveň do roku 2050, ak budú krajiny pokračovať v plnení Montrealského protokolu, dohody, ktorá redukuje emisie látok ničiacich ozón o 90 percent. Správa OSN zistila, že uplatnením tohto protokolu sa zabráni dvom miliónom prípadov rakoviny kože do roku 2030.
Správu vypracovali Program OSN pre životné prostredie (UNEP) a Svetová meteorologická organizácia (WMO). Varovali v nej, že niektoré náhrady látok ničiacich ozón môžu v skutočnosti viesť k nárastu skleníkových plynov v atmosfére, čo urýchľuje klimatickú zmenu. Medzinárodná akcia v záležitosti ozónovej vrstvy je veľkým úspechom v oblasti životného prostredia, citovala generálneho tajomníka WMO Michela Jarrauda agentúra DPA.
Experti toto ozdravenie vítajú ako zriedkavú dobrú správu pre životné prostredie. Dokazuje, že keď sa svet spojí, dokáže sa postaviť aj vznikajúcej ekologickej kríze. Po prvýkrát za 35 rokov dnes vedci potvrdili významný nárast ozónu v stratosfére, napísala agentúra Associated Press. Dobrá správa prišla dva týždne pred nadchádzajúcim summitom ku klimatickej zmene, ktorý sa zíde v sídle OSN v New Yorku.