BRATISLAVA - Román Železný polmesiac, štvrtý diel Dobrodružstiev kapitána Báthoryho z pera slovenského autora Juraja Červenáka, prichádza v týchto dňoch na pulty slovenských knižných obchodov. Informovala marketingová manažérka vydavateľstva Slovart Saša Petrášová.
Železný polmesiac je štvrté pokračovanie epickej ságy o protitureckých vojnách Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. Týmto románom pokračuje autor v košatej historicko-dobrodružnej sérii o kapitánovi Báthorym, hrdinovi protitureckých vojen v druhej polovici 17. storočia.
Leto 1663. Osmanská ríša siaha až po Dunaj. Mierové rokovania zlyhali a k pohraničnému Ostrihomu prichádza obrovské turecké vojsko pod velením samotného veľkovezíra. Plánuje sa znovu oboriť na Viedeň, ale v ceste mu stojí moderná, dokonale vyzbrojená hornouhorská pevnosť Újvár - Nové Zámky. Veliteľ pevnosti Adam Forgáč dostal od panovníka jasný rozkaz: za žiadnu cenu nesmie pustiť mohamedánske hordy cez Dunaj. Kresťanskí bojovníci však stoja proti mnohonásobnej presile a strácajú sily v sporoch medzi viedenskou vrchnosťou a uhorskou šľachtou. Zdá sa, že pre útočníkov budú ľahkou korisťou. Medzitým kapitán Báthory pátra po synovi Michalovi a zachráni pred tureckým otroctvom mladú zemianku Julianu. Má vyše hlavy osobných starostí, prišiel o voľakedajšiu bojovú zručnosť a vojenské remeslo by už najradšej zavesil na klinec. Zostane však ľahostajný k výzve, aby sa pripojil k obrane vlasti a celého kresťanského sveta?
Juraj Červenák (1974), autor sci-fi, fantasy a historickej literatúry je profesionálnym spisovateľom od roku 2005. Knižne debutoval v roku 1993, odvtedy vydal viac ako 20 románov. Presadil sa ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi. Úspech si získal knihami o Conanovi, černokňažníkovi Roganovi a bohatierovi Iľjovi Muromcovi. Nových fanúšikov si získal knižným cyklom o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi (Mŕtvy na Pekelnom vrchu, Krv prvorodených), ktorý vystaval ako tradičnú detektívku v historických kulisách. Získal viacero žánrových ocenení, jeho knihy vyšli aj v poľskom, ruskom a anglickom preklade.