BRATISLAVA – Naša krajina ležiaca v srdci Európy mi učarovala hrdým vinárskym temperamentom, vinohradníckou tradíciou, vinárskou vitalitou z generácie na generáciu a snahou chápať a uplatňovať aktuálne trendy v pestovaní viniča a vo výrobe vína.
Takto sa vyznáva v úvode novej knihy Sprievodca vínami Slovenska jej autor Vladimír Hronský. Vyšla vo vydavateľstve Slovart a na viac ako 260 stranách predstavuje 65 našich vinárstiev a ich vínne produkty.
"Publikácia vznikla s vylúčením akejkoľvek finančnej podpory predstavených vinárstiev. Ponúkam prehľad najlepších ročníkov z najpestovanejších tradičných a novovyšľachtených odrôd viniča členených podľa farby a vinifikačných metód použitých pri ich výrobe. Osobitné kolekcie tvoria ružové vína, cuvée, klasické tokajské vína, biovína a šumivé vína," pripomína Hronský, ktorý sa už 15 rokov venuje analýze a hodnoteniu vín i písaniu o tejto tematike v domácej a zahraničnej tlači.
Čitateľ v kapitole o našom vinohradníctve spozná pôdnu a podnebnú charakteristiku všetkých šiestich vinohradníckych oblastí s mapovým zobrazením a ďalšími odbornými zaujímavosťami. Nechýba prehľad kvality vínnych ročníkov za obdobie rokov 2000-2012. Autor predstavuje 24 tradičných bielych, modrých a tokajských i 18 novovyšľachtených odrôd viniča. Medzi nové slovenské vína patria Devín, Dunaj, Hron, Váh, Rudava či Torysa.
Okrem výrobných metód rôznych druhov vín enológ a someliér Hronský prezrádza aj ich značenie na nalepených etiketách. Podľa nich môžu byť s chráneným zemepisným označením, chráneným označením pôvodu či akostné vína s prívlastkom.
Konzumentom tohto kráľovského moku v orientácii pomôže prehľad najlepších vín na našom trhu od rôznych domácich výrobcov. Doplnkom k nemu je gurmánske menu, ktoré radí, aké víno patrí k hovädziemu mäsu, divine, gulášu, hydine, jaternici, rybám, palacinkám, polievkam a inému jedlu. Záverečná kapitola predstavuje malé rodinné i veľké vinárske firmy s charakteristikou ich výrobnej produkcie i kontaktmi.