BRATISLAVA – Slovensko sa môže pochváliť ďalším mimoriadnym objavom európskeho formátu. Pri výstavbe obchvatu Bratislavy narazili na jeden z najväčších archeologických pokladov, aký sa u nás podarilo nájsť za uplynulé desaťročia. Hodnota nálezu je podľa odborníkov nevyčísliteľná.
Archeologický výskum v súvislosti s pripravovanou výstavbou bratislavského obchvatu D4/R7 priniesol v úseku budúcej diaľnice D4 v Podunajských Biskupiciach objav jedného z najrozsiahlejších archeologických nálezísk na Slovensku. „Veľkosť a hodnota avarského náleziska z obdobia 8. storočia je najväčším archeologickým objavom z obdobia Avarského kaganátu, ktorý sa podaril za posledných 40 rokov na Slovensku,“ skonštatoval vedúci výskumu Milan Horňák. „Ide o výnimočný nález, ktorý nás veľmi prekvapil. Aj keď je okolie Bratislavy bohaté na nálezy Avarského kaganátu (vládca avarov sa tituloval ako kagan), naposledy bol nález podobného rozsahu nájdený v rokoch 1927 až 1933, keď bolo v Devínskej Novej Vsi preskúmané pohrebisko o rozsahu približne 800 hrobov,“ doplnil.
Muž staval dom pri Kežmarku, keď narazil na kosti: Pozemok odhalil 700-ročné tajomstvo
Pohrebisko sa podarilo nájsť po odstránení ornice v hĺbke asi 50 centimetrov, kde sa ukázali zásypy hrobov. Samotné hroby majú podľa Horňáka rôznu veľkosť a hĺbku, tie najväčšie sú hlboké skoro dva metre, s rozmermi tri krát tri metre a patrili vtedajším miestnym náčelníkom.
Vzácna minca z čias Karola Veľkého
Počas päť mesiacov trvajúceho prieskumu odkryli archeológovia viac ako 460 hrobov, ktoré skrývali cenné nálezy. Medzi najvzácnejšie nálezy patrí minca z obdobia vlády franského kráľa Karola Veľkého. „Nájdená minca pochádza z rokov 771-793 a je európskou raritou,“ informoval archeológ. „Až do tohto objavu bolo celosvetovo známych len 14 takýchto dochovaných mincí, avšak všetky pochádzali z existujúcich zbierok. Minca z avarského pohrebiska v okolí Podunajských Biskupíc je tak 15. potvrdenou mincou z daného obdobia, no ostáva jedinou mincou objavenou v rámci archeologických vykopávok,“ dodal Horňák a podotkol, že ide o jedinú objavenú mincu nájdenú počas vykopávok. Celosvetovo je známych len 14 takýchto mincí, ale všetky pochádzali z dochovaných zbierok.
Medzi najvýznamnejšie nálezy odkrytého pohrebiska patria taktiež bohaté jazdecké hroby s množstvom bronzových predmetov, kde mnohé z nich boli postriebrené. Mnoho cenných artefaktov našli archeológovia v hroboch, v ktorých boli pochovaní príslušníci vyšších vrstiev.
„Bohatí muži mali v hroboch zdobené bronzové spony opaskov, na ktorých prevládali mytologické motívy zvierat. Ženské hroby odhalili krásne avarské šperky,“ opísal. Dodal, že takmer v každom hrobe sa nachádzala aj nádoba - milodar pre posmrtný život. Výzdoba týchto nádob už niesla typické slovanské prvky - známky asimilácie obidvoch kultúr.
Objav nevyčísliteľnej historickej hodnoty
Horňák spresnil, že výskum archeológovia na tejto ploche realizovali už minulý rok v novembri a po zime v ňom opäť pokračovali. „Pre nás archeológov je hodnota tohto nálezu nevyčísliteľná. Je to nález, aký sa vám podarí len raz za život. Ja som archeológom takmer 20 rokov a nič také významné som ešte neobjavil. Podľa odborníka je ohromný aj vedecký potenciál náleziska. Moderné analýzy totiž archeológom pomôžu určiť napríklad to, ako v minulosti ľudia pochovaní na pohrebisku žili, čo konzumovali, na ktorých miestach sa zdržovali, aký bol ich zdravotný stav a zvyklosti.
Po ukončení archeologických prác, ktoré v lokalitách trasy budúceho diaľničného obchvatu D4/R7 financuje koncesionár projektu, budú nálezy uložené v Slovenskom národnom múzeu - Archeologickom múzeu. Ako exponáty výstavy by mali byť neskôr sprístupnené aj verejnosti.