BRATISLAVA - Polícia zverejnila čísla, ktorými priblížila kriminalitu páchanú v minulom roku. Kaliňák a Gašpar prezradili, kde je potrebné obávať sa a kde sa naopak trestná činnosť drží na uzde. Rok 2016 sa predstavil ako rok poklesov.
Na tlačovej besede venovanej vyhodnoteniu výsledkov a bezpečnostnej situácii za rok 2016 prezradil policajný prezident Tibor Gašpar, v ktorom slovenskom okrese je život najnebezpečnejší. Podľa jeho vyhlásenia tento nelichotivý titul získali Košický a Trnavský okres. Na opačnej strane brehu, teda najbezpečnejšími sú okresy Svidník a Stará Ľubovňa.
Minulý rok sa stalo celkom 69.635 trestných činov. V Košickom okrese bolo zaevidovaných za rok 2016 spolu až 4500 spáchaných trestných činov. Trnavský okres získal druhú priečku s číslom 3682 trestných činov.
Celková kriminalita
Ku kriminalite na Slovensku a celkovej situácii sa vyjadril aj minister vnútra Robert Kaliňák. "Slovensko malo najlepšie výsledky od svojho vzniku," vyhlásil minister. "Slovensko patrí medzi ostrovy bezpečnosti. Mnohé výsledky sú lepšie ako v roku 1989," dodal. Reagoval aj na pokles trestnej činnosti a kriminality o 40 percent pri porovnaní rokov 2006 a 2016. V minulom roku malo byť podľa jeho slov evidovaných takmer 70 tisíc trestných činov. Objasnenosť trestných činov mala byť o čosi menej ako 57 percent z celkového počtu.
(Zdroj: polícia)Najčastejšie sa kradnú autá
Minulé roky patrilo medzi častú trestnú činnosť krádež áut. To sa podľa Kaliňáka taktiež upravilo a oproti minulosti klesol počet ukradnutých vozidiel. K čomu Gašpar poznamenal, že medzi najčastejšie kradnuté autá patria značky Škoda a Volkswagen.
Násilná kriminalita
Podľa ministra bolo na Slovensku spáchaných v prepočte na obyvateľov najmenej vrážd zo zemí vyšehradskej štvorky. Majetkové trestné činnosti podľa jeho slov, taktiež klesli. Opakom je násilná kriminalita. Tá mala v minulom roku stúpnuť. Súvisí to s tým, že sa kriminalisti zamerali viac na domáce násilie, vysvetlil Kaliňák.
Extrémizmus
Objasnenie extrémistických trestných činov je podľa Kaliňáka veľkým problémom. "Mnohé trestné činy sa páchajú v oblasti sociálnych sietí, kde je problém s preukazovaním identity," priznal. Priblížil, že vo väčšine prípadoch ide najmä o verbálne napadnutie. Fyzické násilie sa má praktikovať minimálne.
Trestné činy za prvé 3. štvrťroky 2016
Január - Marec
V prvom štvrťroku roku 2016 polícia eviduje v Slovenskej republike presne 19 975 trestných činov. Podľa mapy, ktorú polícia zverejenila sa naviac TČ udialo v Bratislavkom kraji, Košickom a Žilinskom.
Apríl - Jún
V druhom štvrťroku roku 2016 sa trestná činnosť narástla na číslo 37 353 trestných činov. V týchto mesiacoch sa najviac páchala trestná činnosť v Trnavskom kraji, Košickom a Žilinskom.
Júl - September
V treťom štvrťroku roku 2016 bola najviac páchaná trestná činnosť v Bratislavskom kraji, Trnavskom, Košickom a Žilinskom.
Ekonomické trestné činy za prvé 3. štvrťroky 2016
Január - Marec
(Zdroj: polícia) Apríl - Jún
Júl - September
Majetkové trestné činy za prvé 3. štvrťroky 2016
Január - Marec
(Zdroj: polícia)Apríl - Jún
Júl - September
Mravnostné trestné činy za prvé 3. štvrťroky 2016
Január - Marec
(Zdroj: polícia)Apríl - Jún
(Zdroj: polícia)Júl - September
(Zdroj: polícia)Násilné trestné činy za prvé 3. štvrťroky 2016
Január - Marec
(Zdroj: polícia)Apríl - Jún
(Zdroj: polícia)Júl - September