BRATISLAVA - Začínajúci novembrový festival Mesiac fotografie 2015 v bratislavských galériách a múzeách ponúka 28 výstav a sprievodný program. Tradičný jesenný medzinárodný sviatok tohto obrazového umenia počas svojho 25. ročníka predstaví rôzne podoby historickej a súčasnej fotografie a má aj niekoľko noviniek.
"Medzi ne patrí prvá výstava pripravovaného špecializovaného múzea fotografie na Slovensku a chceme, aby z toho bol dlhodobý projekt. Novinkou je zmena centra festivalu i presunutie veľkých výstav z Domu umenia do Slovenského národného múzea na Žižkovu ulicu do Podhradia. Treťou zmenou sú nové témy, a to francúzska fotografia, nomádi a domov," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ festivalu Václav Macek.
Výstavami troch francúzskych autorov si pripomíname fotografiu tejto krajiny, keďže vďaka Európskemu domu fotografie v Paríži sa pred 25 rokmi začal bratislavský festival. Preto je Francúzsko svojím spôsobom jeho čestným hosťom. Podľa Maceka medzi najatraktívnejšie patrí výstava Roberta Doisneaua, ktorý skvele odráža radostnú a optimistickú éru 50. a 60. rokov 20. storočia. Na to nadväzuje ďalšia významná francúzska osobnosť Bernard Plossu, ktorý v nasledujúcich desaťročiach hľadal nové podoby fotografie. Mladú generáciu tejto krajiny zastupuje projekt fotografky Myette Fauchere pripomínajúci väzby Francúzska na jeho bývalé africké kolónie.
Opäť dostáva veľký priestor slovenská fotografia. Jej začiatky reprezentuje výstava Eduarda Kozicsa, ktorý fotografoval významných predstaviteľov a bežných obyvateľov Bratislavy i návštevníkov mesta, jeho architektúru, zákutia, klasické aj nové umelecké diela. Stal sa prvým a jediným fotografom Bratislavy, ktorý sa v podobnom rozsahu a s porovnateľnou intenzitou zaoberal týmto mestom, jeho podobami a životom. Prierezovú expozíciu má Judita Csáderová, ďalší domáci autori sú Ján Šipőcz, Boris Németh, manželia Stachovci, Martin Gerboc, Mária Pinčíková a iní.