BRATISLAVA – Či už ste sa obávali apokalypsy alebo ste si dnes ráno len privstali, stali ste sa svedkami jedného z najfascinujúcejších vesmírnych úkazov za posledných 33 rokov. Pozrite sa, ako sledovali obrovský krvavý mesiac v úplnom zatmení ľudia po celom svete.
Podarilo sa vám dnes v noci urobiť zaujímavé fotografie krvavého mesiaca? Pošlite nám ich na tipy@topky.sk.
Tzv. supermesiac alebo úplne zatmenie mesiaca ľudia pozorovali už v noci 27. a ráno 28. septembra. Mesiac bol výnimočný tým, že bol nielen v zatmení, ale aj v splne. Posledný takýto úkaz bol pozorovaný v roku 1982 a najbližší nastane až v roku 2033.
Wow! #SuperBloodMoon - http://t.co/U4TiWtPXfS credit: Tim Durkan Photography pic.twitter.com/ScX60L6ZR8
— NorthWest Cable News (@NWCN) 28. Září 2015
@El_Universo_Hoy El eclipse lunar durante la fase total (Köln, Alemania) pic.twitter.com/BSGel3tX1T
— Andrés Gispert (@Andgispert) 28. Září 2015
Supermoon lunar eclipse 2015: the blood-red eclipse captured from around the world http://t.co/aKc4k9ofl5 pic.twitter.com/4cQlQckOVN
— The Telegraph (@Telegraph) 28. Září 2015
Mesiac sa túto noc objavil v krvavo červenom sfarbení, čo podľa predkov veštilo skazu, prírodné katastrofy alebo dokonca aj koniec sveta. Navyše, toto zatmenie bolo zaujímavé aj tým, že bolo v poradí štvrtým úplným zatmením mesiaca počas šiestich mesiacov, čo je svojím spôsobom unikátne a mnohí verili, že ide o nadprirodzené znamenie, uvádza portál Metro.
Photos: Blood moon lunar eclipse around the world http://t.co/4vPy2kEq7g pic.twitter.com/hPM0qykwOa
— Chicago Tribune (@chicagotribune) 28. Září 2015
Mesiac bol väčší a jasnejší
Podľa astronómov bolo sfarbenie mesiaca spôsobené lomom slnečného svetla v atmosfére, ktoré je charakteristické pre úplné zatmenie mesiaca, keď Zem vrhá tieň na Mesiac. Okrem červenkastého nádychu sa mesiac pozorovateľom javil byť aj neobyčajne veľký, čo bolo spôsobené skutočnosťou, že dosiahol svoj najbližší obežný bod k Zemi. Zdal sa byť až o 30 percent jasnejší a 14 percent väčší v porovnaním s tým, keď sa nachádza v najvzdialenejšom bode od Zeme. Dnes v noci bol podľa astronómov vzdialený 356 882 kilometrov od Zeme.
Inis Oírr remained cloud free tonight. Delighted to witness this amazing lunar eclipse... the Blood Moon. pic.twitter.com/IA4jgwULt1
— Cormac Coyne (@CormacCoyne) 28. Září 2015
pictures I got of the lunar eclipse tonight pic.twitter.com/BA49uf4jOc
— spicy peach (@girlpaint) 28. Září 2015
Sunday’s Supermoon Lunar Eclipse with a plane on approach to San Diego International Airport pic.twitter.com/8kveP6uf41
— Nelvin Cepeda (@NelCepeda) 28. Září 2015
Tí, ktorí nešli spať, mohli dnes po druhej hodine ráno až približne do pol siedmej pozorovať všetky fázy mesiaca, pričom do zemského tieňa sa mesiac začal ponárať okolo 04.15 a poslednýkrát sa ocitol v krvavom zatmení o 5.23, kým ho neosvetlili ranné lúče slnka. Na rozdiel od zatmenia slnka je zatmenie mesiaca pre pozorovateľov úplne bezpečné a nehrozí pri ňom narušenie zraku. Najbližšie ďalšie zatmenie bude pozorovateľné 27. júla 2018, informoval Bild. Dovtedy sa pozrite, ako videli „dvojitý mesiac“ ľudia zo Slovenska a z celého sveta.
Have you seen the lunar eclipse tonight? Here's how to take the very best photos of it http://t.co/mu1eoKpOYm pic.twitter.com/grlnxfUaPr
— Mashable (@mashable) 28. Září 2015