BRATISLAVA - Na protest Gorila sa do Bratislavy zišli približne dve tisícky ľudí. Zdá sa však, že po minulotýždňových výtržnostiach, sa provokatéri vôbec nepoučili a hneď na začiatku narobili na Námestí SNP rozruch. Emócie vyvolal transparent namierený proti KDH. Teraz sa zhlukli pred Prezidentským palácom.
19:20 Protest sa nakoniec skončil pokojne. Ľudia sa postupne rozišli. Budúci týždeň sa demonštrácia presúva pred Pentu. Ďakujeme za pozornosť.
19:15 Ružomberok V meste proti Gorile protestovalo dvesto občanov.
19:14 Košice Gorilí protest bol bez širšieho záujmu verejnosti. Zišla sa približne stovka ľudí.
19:13 Demonštranti sa pomaly, ale isto rozchádzajú. Na Hodžovom námestí ostal už len hlúčik ľudí.
19:10 Policajti spacifikovali ženu, ktorá si vyzliekla kabát.
19:00 Protest sa buducú týždeň presunie pred sídlo Penty. Demonštranti chcú využiť ústavné právo na odpor proti tomu, kto bráni udržaniu demokratického poriadku.
18:55 Časť demonštrantov to vzdala a odišla na pivo.
18:43 Prievidza Na protestnom zhromaždení Gorila sa zúčastnilo asi 150 ľudí.
18:40 Situácia sa upokojila. Protestujúci kričia heslá a do potýčiek s políciou sa nezapájajú.
18:35 Vzduchom lietajú fľaše a iné predmety. Kukláči zatiaľ nezasiahli.
18:20 Ľudia chceli urobiť živú reťaz. Policajti ich s pomocou obuškov rozohnali.
18:12 Dráma u prezidenta. Lietajú delobuchy, demonštranti chceli zvaliť plot. Policajti si obliekajú prilby.
18:10 Polícia vytlačila ľudí od brán paláca ďalej do stredu Hodžovho námestia.
18:08 Kpalácu dorazilo asi 50 ťažkoodencov a 5 policajných áut. Neukáznená skupinka pokrikuje heslá: Vlastizrada a Policajný štát.
17:58 Pár desiatok ľudí sa predsa len rozhodlo pokračovať smerom k Prezidentskému palácu. Zakázaný pochod pokračuje.
17:54 Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa medzi rozchádzajúcimi ľuďmi formovala radikálnejšia skupina.
17:52 Na námestí zaznela slovenská aj česká hymna.
17:51 Ďalšie zhromaždenie je naplánované na nedeľu 19. februára o 16:00 hod na Námestí SNP.
17:50 Protest je oficiálne ukončený. Organizátori vyzývajú na pokojný odchod.
17:45 Niektorým "gorilám" je zrejme zima, tak sa premiestnili dovnútra.
17:41 Demonštrantov začína kvôli veľkej zime ubúdať.
17:30 Medzi protestujúcimi je zopár mladíkov, ktorí sa posilňujú vodkou a zapíjajú to čúčom.
17:26 Protestujúci kritizujú aj šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Po výzve na jeho odstúpenie zaznel veľký aplauz.
17:25 Rovnako ako na na predchádzajúcich protestoch, má pred svojou reštauráciou na námestí rozložený stánok kandidát Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Alojz Hlina. Ľuďom rozdáva čaj.
17:20 Vystúpil novinár Tom Nicholson, ktorý vo svojom prejave kritizoval sudcu Branislava Krála. Ten zakázal vydať jeho knihu o kauze Gorila. Nicholson predniesol úryvok zo svojej knihy. Následne vystúpil humorista Rasťo Piško, ktorý porozprával tónom Jozefa Kronera rozprávku o Starých Slovákoch.
17:18 Na bratislavskom námestí je momentálne približne 2 tisíc ľudí
17:16 Poprad Protest sa skončil približne o piatej. Polícia nezaznamenala žiadne incidenty.
17:15 Členov strany Právo a spravodlivosť doviezol autobus. Majú oblečené biele tričká, ľuďom rozdávajú čaj a letáky Biela revolúcia.
17:14 Ružomberok Zišli sa necelé tri stovky protestujúcich. Začiatok zhromaždenia bol poznačený nefungujúcim ampliónom, zrejme kvôli silným mrazom.
17:12 Košice Protestuje sa pri Dolnej bráne. Na mieste je zhruba stovka účastníkov. Na úvod zaznela štátna hymna. Podujatie monitorujú policajti.
17:11 Po výpadku stránka Penty už funguje, ministerstva spravodlivosti ešte nie.
17:05 Video z incidentu
17:02 Demonštranti si môžu na kabáty a bundy pripnúť odznaky s preškrtnutou gorilou, ktoré rozdávajú organizátori.
16:59 Protesty Gorila popierajú niektoré z hodnôt, za ktoré bojujú demonštranti a prebiehajú podľa vopred stanovených scenárov. Jedna z bývalých členiek organizačného tímu, ktorý sa podieľal na príprave prvých dvoch protestov Gorila, Stanislava Červeňová sa domnieva, že skutočným organizátorom je KDH. Organizačnú skupinu preto opustila a zapojila sa do nového hnutia, ktoré bojuje za radikálne posilnenie priamej demokracie. Napísali Hospodárske noviny.
16:57 Demonštrantom sa prihovára herec Robo Roth. Dnes to vyzerá, že počet ľudí je síce menší, za to známych osobností prišlo oveľa viac.
16:53 Provokatéri vystrkujú pazúre. Keď sa jedného z nich pokúšal upokojiť starší pán, mladík sa na neho osopil.
16.50 Drobné poruchy s technikou. Počas pesničky vypadlo ozvučenie.
16:45 Medzi protestujúcimi sa objavil aj poslanec SaS Martin Poliačik so ženou, synčekom a psom. Na proteste bol aj predošlé dva razy, minulý týždeň však bez rodiny.
16:41 Poprad Protestuje približne pätsto ľudí. Atmosféra je zatiaľ pokojná.
16:40 Fedor Gál sa ospravedlnil, na dnešný protest nepríde.
16:37 Na protest sa prišiel pozrieť aj bratislavský raper Suvereno.
16:28 Organizátori oznámili, že zakladajú sieť webových fór, kde majú ľudia pripomienkovať požiadavky. V divadle DPOH sa chystajú verejné diskusie.
16:25 Doprava zatiaľ obmedzená nie je, električky stále premávajú.
16:24 Poprad Z pódia, aj z davu zaznieva, že "gorily" nie sú len v najvyššom parlamente, ale aj v našich obciach a mestách. Našou prioritou má byť naša voľba, pretože ak sa volieb nezúčastníme, ťažko situáciu zmeníme.
16:22 Poprad Hojná účasť z minulého týždňa sa určite nebude opakovať, pokrik "Gorily za mreže!" však má svoju silu.
16:20 Rad demonštrantov v Bratislave sa rozrastá, už ich sú približne dve tisícky.
16:18 Pri organizátoroch sa pohybuje humorista Rasťo Piško.
16:15 Na príhovor sa pripravujú zástupcovia tretieho sektora Zuzana Wienk, Michal Hvorecký a Robert Mihály.
16:14 Medzi demonštrantmi je aj aktivista Eduard Chmelár.
16:13 Na protest na bratislavskom Námestí SNP prišlo zatiaľ výrazne menej ľudí, zatiaľ je na mieste približne 1000 účastníkov.
16:11 V dave na bratislavskom námestí videli herca Andyho Hryca.
16:11 Poprad Zaznievajú požiadavky protestujúcich, oproti minulému týždňu sa každému bodu venuje viac pozornosti, ľuďom sú jednotlivé body vysvetľované.
16:10 Stránka ministerstva spravodlivosti vypadla. Anonymous plnia avizované útoky.
16:01 Poprad Oproti minulému týždňu je začiatočná účasť na proteste v Poprade rapídne nižšia. Ľudia sa však stále trúsia.
16:00 Skupinka provokatérov vytiahla transparent "Uhliarik je podvodník a zločinec". Začali ich napádať demonštranti, aby odišli. Zasiahla polícia.
15:55 Pred Úradom vlády postávajú ťazkoodenci. Rovnako tomu je aj pred Národnou radou, kde na výtržníkov čaká vodné delo. Bezpečnostné opatrenia sú na veľmi vysokej úrovni po minulotýždňových stretoch. V celom centre sú desiatky policajtov.
15:50 Na zhromaždení sa objavil provokatér s megafónom. Organizátori sa ho snažili upokojiť, ale začali lietať prvé facky. Provokatér sa zrejme pobil s niektorými z účastníkov.
15:32 Skupinka demonštrantov v Bratislave sa rozrastá veľmi pomaly. Zatiaľ ich nie je ani stovka.
15:29 Ministerstvo spravodlivosti reaguje na ohlásený útok Anonymous na jeho stránku. Hovorca rezortu Peter Bubla označil zablokovanie za kontraproduktívne, keďže fakticky pôjde o pokus o odstavenie významného nástroja na verejnú kontrolu súdnictva.
15:05 Začínajú prípravy na protest v Bratislave. Na námestí SNP stavajú pódium, pomáhajú dobrovoľníci.
14:56 V areáli pred budovou parlamentu polícia pripravila niekoľko desiatok kovových zábran, ktoré však zatiaľ ešte nie sú rozostavané. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o jedno z preventívnych opatrení.
14:30 Demonštrovať by sa malo dnes v mestách Bratislava, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Bardejov, Košice a aj v írskom Dubline. V Nitre avizovaný protest zrušili.
13:53 Premiérka Iveta Radičová sa včera večer stretla s niekoľkými organizátormi protestov Gorila, ako aj s investigatívnym novinárom Tomom Nicholsonom, ktorý je pravidelným rečníkom na demonštráciách. Hovorkyňa protestného hnutia Alena Krempaská o stretnutí nevedela a médiá dnes informovala, že by sa rokovania s Radičovou mali uskutočniť na budúci týždeň. "Pre nejaký šum sa to ku mne nedostalo, každopádne oficiálne sme mali stretnutie dohodnuté na budúci týždeň," vysvetlila nedorozumenie Krempaská.
13:30 Polícia sa chystá posilniť rady. Poučená z predchádzajúcich výtržností nechce nechať nič na náhodu.
12:00 Predbežné opatrenie bratislavského okresného súdu, ktorý zakázal vydanie knihy novinára Toma Nicholsona o spise Gorila, rozhorčil aj hnutie Anonymous. Na protest proti ovplyvňovaniu justície finančnými skupinami dnes o 16:00 zablokuje internetovú stránku ministerstva spravodlivosti a tiež web investičnej skupiny Penta.
Organizátori protestu Gorila, ktorý sa aj dnes koná vo viacerých slovenských mestách, predstavili svoje nové požiadavky. Volajú po odstúpení "morálne zdiskreditovaného" Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu či okamžitom vymenovaní generálneho prokurátora do funkcie.
V platnosti zostávajú požiadavky na vyšetrenie všetkých podozrení v súvislosti s kauzou Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám. Z politickej scény a z kandidátok by sa mali stiahnuť všetci aktéri, ktorí vystupujú v spise Gorila. Ak to bude nevyhnutné, termín volieb by sa mal presunúť z marca na september.
Organizátori protestu volajú po čo najrýchlejšom zrušení trestnoprávnej imunity. Jednoznačne by sa mala potvrdiť zákonná moc referenda a poslanci by mali byť ústavne viazaní hlasovať v súlade s výsledkom referenda. V požiadavkách organizátori formulujú aj odstránenie kvóra potrebného na platnosť referenda. Na jeho vyhlásenie by pritom malo stačiť päť percent z hlasov odovzdaných v posledných parlamentných voľbách. Minimálny počet podpisov, ktoré sú potrebné na to, aby bola petícia prerokovaná v parlamente, žiadajú organizátori znížiť zo súčasných 100.000 na 50.000.
Zmenou by malo prejsť aj financovanie politických strán a volebný zákon, aby sa minimalizovali možnosti korupčného správania a klientelizmu. Organizátori navrhujú zrušenie volebnej kaucie, uzákonenie obmedzenia prijímania darov pre politické strany od podnikateľských subjektov. Na Slovensku by sa mal zaviesť volebný systém zachovávajúci spravodlivú pomernosť. Možnosť kandidovať do Národnej rady by pritom mali mať aj nezávislé osobnosti bez straníckych kandidátok.
Chronologický prehľad protestov:
21. decembra 2011 - Na internete sa objavil text dokumentu kauzy Gorila.
22. januára 2012 - Na sociálnej sieti sa formoval protest, ktorého účastníci plánovali vyjadriť svoj postoj k obsahu spisu Gorila. Na 27. januára ohlásili organizátori dvojhodinovú demonštráciu.
27. januára 2012 - Protestný pochod Gorila so začiatkom o 15.00 hodine prilákal na bratislavské Námestie SNP okolo 800 ľudí všetkých vekových kategórií. Tí chceli svojou účasťou vytvoriť verejný tlak na vyvodzovanie zodpovednosti pre podozrenia, ktoré vyplývajú z údajného spisu tajnej služby.
Protestné zhromaždenie podporili aj slovenskí hackeri z hnutia Anonymous. Cieľom ich útoku sa stali internetové stránky investičnej skupiny Penta či Prima banky a tiež finančnej skupiny J&T.
1. februára 2012 – Viac ako sto posádok osobných vozidiel vytvorilo podvečer v uliciach Ružomberka protestný konvoj. Približne hodinu trvajúcou spoločnou pomalou jazdou, blikajúcimi smerovými svetlami a húkajúcimi klaksónmi upozorňovali na neúnosnú korupciu v najvyšších politických kruhoch v súvislosti s medializovanou kauzou Gorila.
3. februára 2012 - Ďalší protestný pochod Gorila vylákal do ulíc hlavného mesta aspoň 15.000 ľudí. Bratislavský protest sa mal pôvodne konať len na Námestí SNP a pred Úradom vlády SR. Nakoniec sa však zúčastnení presunuli aj pred Prezidentský palác a budovu Národnej rady SR.
Na protest proti korupcii prišla na Mierové námestie v Trenčíne necelá tisícka ľudí, ďalšie stovky sa striedavo zahrievali v okolitých podnikoch.
Viac ako 1000 ľudí sa zišlo na Svätoplukovom námestí v Nitre. Približne 800 až 1000 ľudí prišlo na zvolenské námestie. Približne tri tisícky prevažne mladých ľudí sa zišli na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne v Košiciach. Zhruba dve tisícky ľudí boli na Námestí Andreja Hlinku v Žiline. Protest zaktivizoval aj vyše 1200 Popradčanov, ktorí aj napriek 16-stupňovému mrazu vyšli do ulíc.
8. februára 2012 - Na proteste Gorila v Banskej Bystrici na Námestí SNP sa zúčastnilo okolo 1500 ľudí. Štyri hlavné tézy sú prioritným posolstvom protestu.
9. februára 2012 - Primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút vyzval finančnú skupinu Penta, ktorá je majoritným vlastníkom Prima banky, "aby dôveryhodným a zrozumiteľným spôsobom, ústami Jaroslava Haščáka, vysvetlila podozrenia z netransparentných obchodov týkajúcich sa kauzy Gorila".
Pokračovanie protestu Gorila, ktoré bolo v Nitre avizované na piatok 10. februára, sa konať nebude. Prostredníctvom sociálnej siete to oznámil organizátor minulotýždňového zhromaždenia Samuel Búš.
9. februára 2012 - Tretia vlna protestov Gorila by mala v piatok zasiahnuť aj hlavné mesto Írska Dublin. Necelá stovka demonštrantov avizuje cez sociálnu sieť Facebook, že sa vo večerných hodinách stretne v centre mesta, aby podporila účastníkov protestov na Slovensku.