BRATISLAVA - Vytvorenie stredo-pravej vlády bude podľa Mosta-Híd aj KDH možné len ak budú mať všetci jej členovia podobný názor na európske témy. Na takzvaný holandský model, teda schválenie eurovalu časťou koalície a opozície, podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára ešte nenastal čas.
"Na holandský model slovenská politická scéna nie je zrelá," reagoval na dnešné slová Daniela Krajcera (SaS), ktorý takéto riešenie navrhol.
Proeurópsky postoj žiada od SaS aj KDH. "Slovensko potrebuje stabilnú, proslovenskú a proeurópsku vládu. Odpovedať na tieto požiadavky je na strane SaS," povedal hovorca KDH Matej Kováč. Upozornil tiež, že tzv. holandský model je modelom menšinovej vlády, ktorý je pre Slovensko v súčasnosti nepoužiteľný.
Bugárovi sa nepáči spôsob, akým predseda SaS Richard Sulík kritizuje predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu a ministra financií Ivana Mikloša. "Je veľmi zlé, ak chcú predsedovia určovať, čo majú robiť iné politické strany, to je tvrdý zásah," povedal Bugár v reakcii na Sulíkov názor, že Dzurinda aj Mikloš škodia pravici a mali by z politiky odísť. Kováč politické vyjadrenia na adresu iných strán komentovať nechcel.
Dzurinda na návrh SaS reagoval vyhlásením, v ktorom vyzýva na vzájomné neútočenie pravicových strán. Dzurinda zároveň víta každú iniciatívu stredopravých strán, ktorá môže viesť k vytvoreniu alternatívy voči vláde jednej strany. "Lebo ak by sa táto hrozba naplnila, Slovensko čakajú len tri istoty: istota, že slovenská justícia bude pod vplyvom Štefana Harabina, istota, že bude zrušená rovná daň a istota, že riadne zvolený generálny prokurátor nikdy nebude do funkcie generálneho prokurátora aj vymenovaný a teda istota, že veľké kauzy ako nástenkový tender, alebo Gorila nikdy nebudú vyšetrené," odkázal cez médiá. Z týchto príčin SDKÚ-DS pozýva strany, ktorým záleží na osude Slovenska, aby podporili petičnú akciu za vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
Krajcer v pondelok na tlačovej besede vyhlásil, že padli dva mýty, podľa ktorých nemohla byť SaS súčasťou budúcej stredo-pravej koalície. Nulový koaličný potenciál podľa neho strana nemá, pretože žiadna zo stredo-pravých strán spoluprácu so SaS a priori nevylučuje. Druhým mýtom bol podľa Krajcera názor, že všetky koaličné strany musia mať rovnaký názor na schválenie trvalého eurovalu. Ani tento názor však podľa neho neplatí po tom, čo Dzurinda pripustil takzvaný holandský model. Menšinová holandská vláda Marka Rutteho sa do hlasovania o zvýšení záruk v eurovale spoliehala predovšetkým na hlasy Strany Slobody Geerta Wildersa, tá však euroval podporiť odmietla. Koalícia sa preto obrátila so žiadosťou o pomoc na ľavicovú opozíciu a spoločnými silami tento krok presadili.