BRATISLAVA - Stredopravá vláda je po marcových parlamentných voľbách reálnou alternatívou. Tvrdí to strana SaS, ktorá na dnešnej tlačovej konferencii vyjadrila jasné áno stredopravej koalícii.
"To, čo ponúka Smer, je programový zlepenec, ktorý nemôže fungovať najmä v čase krízy. Najlepšou alternatívou je stredopravá vláda, len ona dokáže skutočne riešiť problémy. SaS dnes hovorí jasné áno stredopravej vláde," vyhlásil minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Podľa jeho slov vzniku takejto vlády doteraz bránili dva mýty. "Že máme nulový koaličný potenciál a rozdielny pohľad na euroval. Ani jeden z mýtov už dnes neplatí. Každému je zrejmé, že spoluprácu so SaS pripúšťajú všetky stredopravé strany a hlasovanie o eurovale už zjavne nie je problém," podotkol na margo holandského modelu, ktorý pripúšťa predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Krajcer priznal, že pravica prežíva ťažké obdobie, ale považuje to za potrebné z hľadiska jej očisty. "Ak však pravicoví voliči rezignujú, môžeme sa pripraviť na ústavnú väčšinu Smeru, ktorá hrozí. Prieskumy ukazujú, že voliči Smeru určite voliť prídu, preto je dôležité, že SaS hovorí jasné áno pre stredopravú vládu," odkázal Krajcer. Líder SaS Richard Sulík na margo prípadného písomného záväzku pravicových strán o spoločnom povolebnom postupe podotkol, že nevie, či to bude mať písomnú podobu, ale SaS bude mať snahu o kontakt a rozhovory s bývalými partnermi. "Samozrejme, môže sa stať, že niekto z nich sa už teší na vládu so Smerom, že mu je úplne jedno, že to bude programový zlepenec," podčiarkol. Kto sa na tú spoluprácu teší, nepovedal.
Na otázku, či stále platí odmietavý postoj voči lídrovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi a podpredsedovi strany Ivanovi Miklošovi, Sulík uviedol, že všetko závisí od volebných výsledkov. "Ja som sa vyjadril, že práve oni najviac poškodili slovenskú pravicu. Za seba osobne som sa vyjadril, že vylučujem, že s nimi budem sedieť v jednej vláde. Aký bude postoj strany, to závisí od volebných výsledkov. Nepovažujem teraz za podstatné dávať tu podmienky za celú SaS, postoj predsedu je jasný. Nebudeme vopred stanovovať nejaké podmienky," uviedol.
Sulík zároveň predstavil volebný program SaS pre budúce generácie, pričom za dva najväčšie problémy súčasnosti označil zadlžovanie štátu a vysokú mieru nezamestnanosti. "Aby sme to dokázali riešiť, ponúkame štyri okruhy riešení. Prvým je prehodnotenie rozsahu sociálneho štátu. Slovensko si žije v niektorých oblastiach nad pomery a musíme si povedať, či každý jeden verejný statok, ktorý existuje, potrebujeme," vysvetlil Sulík. SaS tu navrhuje projekt "práca namiesto dávok", kde chce zrušiť sociálne dávky a zároveň týmto ľuďom ponúknuť prácu.
Druhým okruhom riešení je zlepšenie podnikateľského prostredia. SaS tu pripravila projekt Singapur, kde z vyše 100 opatrení bolo realizovaných 30. "Len súkromný sektor dokáže vytvoriť pracovné miesta a štát jediné, čo vie spraviť, je motivovať zamestnávateľov, aby pracovné miesta tvorili," konštatoval Sulík. Tretím okruhom je prehodnotenie rozsahu štátnej administratívy. "Máme príliš veľa úradníkov, štát dotuje 800 príspevkových organizácií. Tu treba zdravým rozumom a politickou odvahou pristúpiť k razantnému škrtaniu výdavkov," avizoval Sulík.
Štvrtou oblasťou je právny štát a boj proti korupcii. "SaS je jediná parlamentná strana, ktorá vie vierohodne hovoriť o boji proti korupcii. Je najvyšší čas, aby v politike došlo k novým spôsobom a spravovaniu štátneho majetku. SaS nemá ani jednu jedinú korupčnú kauzu. Za veľmi dôležité považujeme vymenovanie generálneho prokurátora a deharabinizáciu súdnictva," dodal šéf liberálov.