Poprad – Rómovia ponúkajú pomoc pri zabezpečení voličov v blížiacich sa parlamentných voľbách. Niekoľko tisíc hlasov pre konkrétneho politika môže byť dosť, aby sa dostal do parlamentu.
Skúsenosti s tým má predseda SDKÚ-DS v Poprade Milan Baran. V nedeľu večer mu telefonoval neznámy muž, ktorý mu ponúkal pomoc pri zabezpečení hlasov voličov. Podľa hlasu v telefóne si Baran myslí, že išlo o rómskeho spoluobčana. Ponuku na spoluprácu odmietol. Už pár dní predtým prišla za ním dvojica rómskych spoluobčanov, ktorí mu rovnako ponúkali pomoc pri voľbách. Aj túto ponuku odmietol. Baran zatiaľ nepodal trestné oznámenie pre podozrenie z kupovania hlasov voličov. „Bola to ponuka na pomoc, ale poradím sa s právnikom,“ povedal Baran.
Konkrétnejšiu ponuku dostal okresný predseda SaS v Poprade Branislav Švec. Priamo do kancelárie prišli za ním štyria Rómovia, ktorí rovnako ponúkali pomoc pri získavaní hlasov. „Prekvapilo ma, že veľmi dobre poznajú pomery v osadách. Mali presné počty voličov, dobre poznali Spiš,“ uviedol Švec. Podľa neho nechceli peniaze za získanie voličov priamo. Na zabezpečenie občerstvenia, či ovocného vína v rámci predvolebných kortešačiek však vyčíslili prvotné náklady na 600 eur. Peniaze požadovali až po voľbách, keď by sa dostal do parlamentu. „Niekoľko tisíc hlasov pre politickú stranu nemusí byť veľa, ale pre konkrétneho politika to môže byť dosť, aby sa dostal do parlamentu,“ uviedol Švec. Ponuku však Švec odmietol. Zatiaľ ani on nepodal trestné oznámenie a zvažuje, či ho vôbec podá, keďže išlo o ponuku na pomoc.
S ponukou na zabezpečenie voličských hlasov sa obaja kandidáti stretli po prvýkrát. Švec si vie predstaviť, že takto to funguje pri každých voľbách a stačí si neskôr pozrieť výsledky volieb v jednotlivých okrskoch. Dokázať „kupovanie hlasov“ je však podľa Šveca v takýchto prípadoch ťažké. Švec si myslí, že pre istú skupinu ľudí je ponúkanie takejto pomoci formou zárobku.