BRATISLAVA - Udalostiam okolo kauzy Gorila pripisuje politológ Miroslav Kusý skutočnosť, že podľa aktuálnych výsledkov prieskumu verejnej mienky agentúry MVK by získalo KDH viac hlasov ako SDKÚ-DS.
"Na prvé počutie mi napadá okamžite Lipšic a jeho akcia, pokiaľ ide o kauzu Gorila. Tá predsa len otriasla verejnou mienkou, o tom médiá písali, a Lipšic je v tom hlavný hrdina," myslí si Kusý. Podľa Kusého z toho zrejme profituje KDH.
"Naopak SDKÚ je strana, ktorá prišla o svojho nominanta, ktorý v tom bol namočený až po uši, a ďalší protagonisti SDKÚ sú v tom takisto," dodal politológ. Je však ťažké povedať, či sa KDH na druhej priečke za Smerom-SD udrží až do predčasných volieb, myslí si Kusý.
"Podľa toho, ako bude otváranie tej kauzy Gorila pokračovať. Ak sa Lipšicovi s tým podarí niečo urobiť, nejaké odhalenia, ak polícia pokročí, tak by z toho samozrejme mohli celkom solídne profitovať," konštatoval Kusý s tým, že táto kauza "naštve" bežného občana, keď počuje o tých horibilných sumách. Výsledky ostatných strán v prieskume nepovažuje Kusý za prekvapujúce. "O SNS nie je počuť doteraz a je tam rivalita s (Annou, pozn.) Belousovovou a jej stranou (Národ a Spravodlivosť, pozn.), tam sa očakávalo, že to budú mať nahnuté," konštatoval.
Ak by sa predčasné parlamentné voľby konali začiatkom tohto mesiaca, KDH by v nich získalo viac hlasov než SDKÚ-DS. Vyplýva to z prieskumu voličských preferencií, ktorý uskutočnila Agentúra MVK od 5. do 11. januára na reprezentatívnej vzorke 1 145 respondentov. Kým strane SDKÚ-DS vyjadrilo priazeň v prieskume 9,3 percenta opýtaných, KDH by volilo 9,6 percenta respondentov. Prvenstvo si už stabilne drží Smer-SD, podľa prieskumu MVK by ho volilo 40,1 percenta opýtaných.
Dva mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami sa MVK opýtala respondentov: "Uvažovali ste už o tom, či sa zúčastníte predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 10. marca 2012?" Jednoznačné rozhodnutie prísť k volebnej urne vyjadrilo 37,3 percenta účastníkov prieskumu, ďalšia tretina respondentov s účasťou váha.
"Na základe modelu, ktorý vychádza z porovnania prieskumných údajov a reálnej účasti pri minulých voľbách, odhadujeme, že celková účasť sa bude pohybovať v intervale 43 až 48 percent," informoval Pavel Haulík z Agentúry MVK.
Rozhodnutí respondenti dostali od zástupcov prieskumnej agentúry aj otázku: "A keby sa voľby do Národnej rady SR konali už tento víkend, ktorej strane by ste dali svoj hlas?" Z odpovedí vyplynulo, že by sa do Národnej rady SR dostalo šesť politických subjektov, ktoré by získali viac ako päť percent hlasov. Po Smere-SD, KDH a SDKÚ-DS by sa do parlamentu dostali aj Most-Híd (7,7 percenta preferencií), Sloboda a Solidarita (7,1 percenta preferencií) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (6,3 percenta preferencií). Zvyšných 20 politických strán, ktoré kandidujú v predčasných voľbách, by si rozdelilo 19,9 percenta voličských hlasov, pričom žiadna z nich by neprekročila päťpercentné kvórum.
Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami zistenými v tomto prieskume, strana Smer-SD by získala 75 mandátov, klub KDH by mal 18 kresiel, stranu SDKÚ-DS by v parlamente zastupovalo 17 poslancov. Voličov strany Most-Híd by reprezentovalo 15 zákonodarcov, strana Sloboda a Solidarita by v Národnej rade SR disponovala 13 hlasmi a poslaneckú imunitu by získalo aj 12 kandidátov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.