BRATISLAVA - Kresťanskodemokratické hnutie odmieta zneužívanie krízovej situácie v zdravotníctve na politický boj. Kresťanskí demokrati tak reagujú na vyhlásenie strany SaS, ktorá považuje dnešný stav v zdravotníctve za zlyhanie ministra Ivana Uhliarika (KDH), pričom minister a jeho strana podľa SaS za to nesú plnú politickú zodpovednosť.
"Mrzí nás, že strana SaS sa pridala na stranu LOZ, ktorým nestačí zvýšenie platov lekárov o 300 eur. Obviňovanie KDH a ministra Uhliarika za súčasný stav považujeme za nepravdivé a zavádzajúce, keďže aj premiérka Iveta Radičová jednoznačne pomenovala príčinu dnešného stavu – neprimerané platové požiadavky LOZ," uvádza sa v stanovisku KDH, ktoré poskytol hovorca KDH Matej Kováč. Kresťanskí demokrati vo vyhlásení ďalej uviedli, že strana SaS ich svojím nezodpovedným prístupom už nemôže prekvapiť. "Tak ako jej nevadil osud vlastnej vlády, tak jej zrejme nevadí ani ohrozenie poskytovania základnej zdravotnej starostlivosti pre občanov,"
Podľa SaS Uhliarik "počas plynutia výpovednej lehoty lekárov neprišiel doteraz so žiadnym konkrétnym riešením, ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a ochranu života pacientov." SaS "ostro protestuje proti vydieraniu Lekárskym odborovým združením. Odborári týmto organizovaným postupom, ktorý je v príkrom rozpore s ich poslaním, ohrozujú nielen poskytovanie potrebnej zdravotnej starostlivosti, ale aj životy ľudí". Ako sa dodáva v stanovisku strany SaS, vyhlásenie núdzového stavu bez toho, aby minister zdravotníctva poskytol vláde analýzu o dopadoch výpovedí lekárov a bez návrhu alternatívneho riešenia, považujú za neprimerané. "Manažérske nezvládnutie situácie ministrom za KDH nemôže byť nahrádzané obmedzovaním ústavných práv občanov," konštatovala SaS.
KDH pridalo na obranu Uhliarika zoznam krokov, ktoré urobil a dodáva, že ich plne podporuje. Kresťanskí demokrati argumentujú, že minister Uhliarik pravidelne informuje vládu o aktuálnej situácii pri rokovaniach o požiadavkách Lekárskeho odborového združenia (LOZ). "Minister zdravotníctva pripravil návrhy riešení a memorandum, ktoré premiérka Iveta Radičová akceptovala a prepísala po rokovaní s LOZ do memoranda, ktoré podpísala," pripomína vo svojom stanovisku KDH. Návrhy riešenia vznikli na rokovaniach medzi ministrom zdravotníctva a LOZ. Rokovania sa na návrh ministra zdravotníctva SR uskutočnili 5. októbra, 19. októbra, 2. novembra, 16. novembra. "LOZ pozvalo ministra zdravotníctva na jediné rokovanie 21. novembra," upozornilo KDH. Okrem týchto rokovaní sa uskutočnili ďalšie tri rokovania expertnej skupiny sa účasti zástupcov MZ SR a LOZ. Minister zdravotníctva niekoľkokrát rokoval o riešení požiadaviek LOZ aj s prezidentom SR a premiérkou, rovnako každý týždeň rokuje s riaditeľmi všetkých nemocníc, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik absolvoval aj rokovania s lekármi v nemocniciach v Poprade, Žiline, v Bratislave aj v Banskej Bystrici.
Na záver KDH pripomenulo, že Ministerstvo zdravotníctva SR má pripravené krízové plány pre všetky nemocnice, ktoré patria do jeho pôsobnosti. "Krízové plány veľmi konkrétne a jasne hovoria o tom, ako vyriešiť problém na každom oddelení každej nemocnice, ak lekári nestiahnu výpovede. Krízové plány sa menia prakticky každý deň, podľa počtu stiahnutých výpovedí," uviedli. Do dnešného dňa stiahlo výpoveď viac ako 400 lekárov.