BRATISLAVA - Šance SaS na volebný úspech sa znižujú, ak je to v očiach verejnosti strana, ktorá je zodpovedná za pád vlády. Politológ Ján Baránek nedokáže vylúčiť ani to, že sa sulíkovci v avizovaných predčasných voľbách 10. marca nedostanú do parlamentu.
"Pre pravicového voliča bola stabilita a zachovanie koalície na vyššom stupienku ako euroval, ktorý je príliš sofistikovaný na to, aby mal vplyv na voličské správanie," povedal Baránek.
Smer-SD dnes na rokovaní s predstaviteľmi SDKÚ-SD, KDH a Mostom-Híd vymenil poslanecké hlasy v prospech eurovalu za predčasné parlamentné voľby, ktoré by mali byť 10. marca. Predseda Smeru-SD Robert Fico oznámil, že strana je ochotná podporiť euroval až po tom, čo parlament schváli predčasné voľby. "Či už to nazveme vydieranie alebo nátlak, bol to logický krok, že sa poistili," konštatoval Baránek.
Podľa politológa je načasovanie volieb na marec nešťastné. "Z meteorologického hľadiska je to zlý termín, pretože keď nie je sneh, prší, keď neprší, sú čľapkanice. Sťaží to kampaň pre strany a prejaví sa to aj na nezáujme voličov," poznamenal Baránek. Aj keď budú voľby v marci, stranám zostane na kampaň prioritne január a február. Podľa politológa by bola dovtedy najlepšou možnosťou úradnícka vláda, ktorá by sa dokázala vyhnúť straníckym konfliktom.
Pre malé politické strany sú marcové voľby šibeničným termínom. "Znamená to okamžite začať pracovať, ak chcú byť úspešní," vraví Baránek. Politológ však nedokáže predvídať, ako sa bude správať volič. "Každý má šancu, kto ide do súťaže, ale či majú šance dostať sa do parlamentu, neviem," uviedol Baránek.
Podľa neho však Obyčajní ľudia Igora Matoviča môžu doplatiť na to, že aj oni si v očiach verejnosti nesú zodpovednosť za pád vlády. Anna Belousovová, ktorá požiadala o registráciu strany Národ a spravodlivosť (NaS), však môže ubrať hlasy SNS.