LONDÝN - Väčšina popredných európskych politikov v stredu kritizovala rozhodnutie slovenského parlamentu, ktorý neschválil rozšírenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Nájdu sa však aj takí, ktorí Slovensku gratulujú a tešia sa z toho, že ako jediná krajina eurozóny nepodporila navýšenie tzv. eurovalu.
Patrí medzi nich aj líder britských euroskeptikov zo strany UKIP Nigel Farrage, ktorý pôsobí aj ako poslanec Európskeho parlamentu. Politik je známy svojím odporom voči únii a v minulosti sa preslávil svojím verbálnym útokom na stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, ktorý má podľa neho "charizmu mokrej handry".
"Slovensko povedalo 'nie' eurovalu. Povstanie sa šíri. Euro nemôže fungovať," napísal na svojom Twitteri predseda strany UKIP, ktorá získala v britských voľbách do europarlamentu v roku 2009 až 16,5 percenta hlasov a zabezpečila si tak 13 kresiel v európskom zákonodarnom zbore. "Gratulujem Slovensku za to, že povedalo ´nie´ európskym záchranným balíčkom. Euro zlyhá," objavilo sa v jeho statuse o pár minút neskôr.
Proti rozšíreniu eurovalu sa v jednotlivých členských štátoch EÚ postavili spravidla euroskeptické a nacionalistické strany. V Holandsku to bola napríklad Strana slobody (PVV) kontroverzného Geerta Wildersa, vo Francúzsku Národný front (FN) líderky Marie Le Penovej a v Rakúsku slobodní (FPÖ) na čele s Heinzom-Christianom Strachem.
Slovensko ako jediný člen eurozóny v utorok v parlamente nepodporilo schválenie zmien v EFSF. Navýšenie eurovalu ako aj rozšírenie jeho kompetencií by však slovenskí poslanci mohli ešte tento týždeň odobriť. Vzhľadom na deklarovanú podmienenú podporu opozičného Smeru-SD pri opätovnom hlasovaní to predpokladá minister financií Ivan Mikloš.