PRAHA/BRATISLAVA - Steve Jobs zomrel v stredu vo veku 56 rokov. S rakovinou zápasil od roku 2004 a v roku 2009 postúpil transplantáciu pečene. Jobs skonal šesť týždňov potom, čo odstúpil z pozície riaditeľa spoločnosti Apple. Deň potom, čo bola predstavená nová verzia iPhonu a iPod oslávil desiate výročie.
Keď v roku 1976 založil spolu so Stevom Wozniakom, dlhoročným priateľom, spoločnosť Apple, pustili sa prakticky okamžite do práce na osobnom počítači. Oba modely, Apple I aj Apple II, boli prevratné pre použitie v malých firmách, s Applom III sa dokonca pustili na pole veľkých počítačov, doteraz ovládané firmou IBM.
V roku 1984 prišiel Macintosh a legendárna reklama s narážkou na Veľkého brata. Firma Apple si verila a mala k tomu dobré dôvody, predovšetkým sľubnú pozíciu na trhu. Snáď aj preto sa rada spoločnosti rozhodla Jobsa odsunúť na vedľajšiu koľaj, čo však nebolo miesto pre vizionára. Rezignoval a založil vlastnú spoločnosť NeXT.
Medzitým sa rodák zo San Francisca rozhodol vstúpiť aj do filmu. V roku 1986 kúpil za desať miliónov dolárov spoločnosť The Graphic Group, ktorú dnes poznáme pod menom Pixar. Medzitým firma Apple pomaly, ale isto strácala na rýchlosti a jej zisky sa rozplývali. V roku 1996 sa Apple rozhodol kúpiť Jobsovu firmu NeXT, a Jobs sa veľmi rýchlo vrátil na svoju vedúcu pozíciu ako CEO spoločnosti s nahryznutým jablkom v znaku.
Jobs ale vrátil spoločnosť Apple na výslnie. Priniesol operačný systém NeSTSTEP a neskôr prišiel s novým OS X. Priniesol do šedi osobných počítačov jasné žiarivé farby. Presadil nezameniteľný jablkový design - jednoduchý, matný, elegantný.
Posledných desať rokov firmy Apple je dláždených samými úspechmi: iPod, MacBook Pro, MacBook Air, iPhone, iPad. Málokto pochybuje o tom, že za to môže predovšetkým vplyv Steva Jobsa. Nadšeného snílka v džínsoch a roláku, charizmatického šéfa, technologického guru, usmievavého opovážlivca a inovátora.
Viac informácii o smrti Steva Jobsa sa dočítate TU.