BRATISLAVA - Pokiaľ chce vládna koalícia pokračovať vo svojej činnosti, nesmie spojiť hlasovania o eurovale a o dôvere vláde. Tvrdí to štvorica poslancov Mostu-Híd z OKS, ktorá je výslovne proti takémuto spájaniu. "Považujeme to za nezmyselné, lebo sa spájajú dve veci, ktoré sú nespojiteľné," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii predseda OKS Peter Zajac. Pripomenul zároveň, že OKS za euroval nezahlasuje.
Proti navrhovanej podobe eurovalu sú aj štyria Obyčajní ľudia (OĽ). Tí by podľa svojho lídra Igora Matoviča vedeli euroval podporiť, ak by v ňom boli výnimky chrániace záujmy Slovenska. "Aby sme mohli rozhodovať o tom, ktorej krajine požičiame a ktorej nie, aby prípadná pôžička, ktorú by sme sa odhodlali niekomu poskytnúť, bola krytá reálnym majetkom dlžníka. A po tretie, ak by raz politici mali možnosť rozhodovať za ľudí, komu áno a komu nie, a ak by aj pôžička bola zárukami chránená, aby tam bola brzda, ktorá by nám povedala, hop, už viac nemôžete požičiavať. Čiže prijať zákon o rozpočtovej zodpovednosti alebo dlhovom strope," priblížil Matovič.
Euroval nemá podporu ani celej koaličnej SaS. Odmietavý postoj liberálov, OĽ a OKS ohrozuje v prípade spojenia hlasovaní budúcnosť vládnej koalície. O spojení by dnes malo rozhodnúť Prezídium SDKÚ-DS. Otvorene o potrebe takéhoto postupu hovorí podpredseda strany a minister financií Ivan Mikloš. Premiérka Iveta Radičová považuje takýto krok za teoreticky možný. Líder SaS Richard Sulík situáciu v SDKÚ-DS označil cez víkend za nátlak na predsedníčku vlády.
Na schválenie medzinárodnej zmluvy je potrebných minimálne 76 hlasov zo 150 zákonodarcov, ktoré však koalícia v tejto otázke nemá. Navýšenie objemu a posilnenie kompetencií eurovalu odmieta okrem SaS, OKS, OĽ aj opozičná SNS. Najsilnejší opozičný subjekt Smer-SD mechanizmus podporuje, nechce však za legislatívu hlasovať, pokiaľ sa na nej nedohodne celá koalícia.