BRATISLAVA - Politické strany po júnových parlamentných voľbách výrazne vyšší záujem o členstvo nezaznamenali. Výnimkou je vládna Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej zrejme aj vďaka dobrému volebnému výsledku stúpol počet žiadateľov o členstvo o zhruba 30 percent.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár minulý týždeň spomenul, že do jeho strany sa hlásia viacerí bývalí členovia SMK. SMK v júnovom hlasovaní prepadla a so ziskom 4,33 percenta sa po prvý raz od svojho vzniku nedostala do snemovne. Podľa hovorkyne SMK Evy Dunajskej však výraznejší odliv strana nezaznamenala. "O uchádzaní o členstvo v Moste nemáme žiadne informácie (...). Nedá sa vylúčiť, že tí, ktorí sa uchádzajú o miesta v štátnej správe, sa budú snažiť takýmto spôsobom získať výhody," poznamenala.
Medzi Mostom-Híd a SMK panuje rivalita, keďže obe strany zastupujú aj záujmy polmiliónovej maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku.
Koaličné KDH zaznamenalo podľa svojho hovorcu Mateja Kováča nárast počtu členov pred i po voľbách. KDH patrí spolu s vládnou SDKÚ-DS a opozičným Smerom-SD medzi najväčšie strany na Slovensku. "KDH malo ku koncu minulého roka 14.645 členov," dodal Kováč. SDKÚ-DS ani Smer-SD na otázky o vývoji počtu členov neodpovedali.