Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Hlúpe reči, referendum som nepokazil, tvrdí Gašparovič

Ivan Gašparovič
Ivan Gašparovič (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič dnes odmietol kritiku predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS), že prispel k očakávanému neúspechu nadchádzajúceho referenda. Gašparovič termín plebiscitu na základe petície vyhlásil na 18. septembra.

Petičný výbor, ktorý tvoria aj zástupcovia koaličnej SaS, od hlavy štátu očakával, že hlasovanie bude v deň konania novembrových komunálnych volieb. Lehoty dané ústavou jej to však neumožnili. Referendum bude platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.

Práve preto chcel petičný výbor zaistiť pre ľudové hlasovanie vyššiu podporu voličov tým, že by sa konalo v čase iných volieb. Od vzniku Slovenska sa konalo šesť referend, platné však bolo len jedno, a to o vstupe krajiny do EÚ. Gašparovič tiež tvrdil, že toto referendum nie je potrebné, pretože jeho témami sa chce zaoberať nová vláda.

"Toto je to moje nemilé prekvapenie, že napriek takýmto a myslím si, že v úvode aj súhlasným názorom s protistranami, musím dneska začínať doslova s odsudzujúcim názorom na postup predsedu národnej rady," vyhlásil Gašparovič. Ako zdôraznil, treba pochopiť ústavu a zákony. "Pán Sulík nechce pochopiť, že demokracia je aj rešpekt ústavy a zákonov." Podľa neho Sulík hodil prvý rukavicu a on nemá problém ju zdvihnúť, no nechce tak urobiť, lebo určite by on nebol tým porazeným. Reči, že neurobil nič pre to, aby sa referendum uskutočnilo, označil prezident za "hlúpe."

Plebiscit podľa hlavy štátu slúži na propagáciu SaS. Občania budú v plebiscite,ktoré štát vyjde na viac ako sedem miliónov eur, odpovedať na šesť otázok. Okrem zníženia počtu poslancov na 100 zo súčasných 150, zúženia ich imunity a zrušenia poplatkov pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas sa vyjadria aj k možnosti voliť poslancov národného a Európskeho parlamentu cez internet, ďalej k určeniu cenového limitu pri kúpe vládnych limuzín a k návrhu odobrať verejným funkcionárom právo na povinné uverejnenie ich reakcie na články v tlači.

Prezident podľa ústavy musí vyhlásiť plebiscit na základe petície do 30 dní od prijatia podpisov, referendum sa musí uskutočniť následne do 90 dní od jeho vyhlásenia. Petíciu petičný výbor odovzdal 9. júna. Najneskorší možný termín konania ľudového hlasovania tak bol 2. októbra, keďže hlasovanie sa musí uskutočniť v sobotu.

Termín vyhlásenia plebiscitu pritom závisí aj od toho, či hlava štátu využije svoje právo a obráti sa na Ústavný súd. Ten môže posúdiť, či predmet ľudového hlasovania je v súlade s ústavou. Gašparovič napokon túto právomoc nevyužil. Sulík v utorok obvinil Gašparoviča, že urobil všetko preto, aby referendum nebolo úspešné. Petičný výbor pred tým zvažoval, či petičné hárky neodovzdá skôr tak, aby sa mohlo referendum konať v čase júnových parlamentných volieb.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu