BRATISLAVA - Slovenským občanom hrozí, že pre zbabraný obchod s emisiami, pri ktorom štát prišiel o takmer dve miliardy korún, budú spievať štátnu hymnu s prázdnym žalúdkom, konštatoval poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo.
„Je nevlastenecké predávať emisie za polovicu oproti susedným štátom a robiť z občanov Slovenska chudákov,“ reagoval Frešo na kontrolný deň predsedu vlády na pôde envirorezortu, ktorí postupne viedli traja nominanti za SNS. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja požiada o stretnutie ministra Jozefa Medveďa, aby zistil, či sa dá z peňazí za emisie aspoň niečo zachrániť. Pasivita posledného ministra i jeho predchodcov však podľa Freša smeruje k tomu, že Slovensko nenávratne príde o 15 miliónov eur, ktoré Interblue Group dlhuje Slovensku. Potom bude záležať už len na občanoch, či vo voľbách zastavia jasné ošklbávanie, poznamenal poslanec.
„Premiér je právnik. Dúfam, že aspoň priemerný. Neviem, na koho chce teraz podávať žalobu, keď firma zanikla,“ upozornil. Zároveň zdôraznil, že štát nemusel stratiť v emisnom biznise ani korunu, keďže bývalý minister Ján Chrbet navrhoval zrušenie zmluvy so spoločnosťou Interblue a vrátenie peňazí. „Vláda o tom mohla rozhodnúť,“ podotkol. Premiér Robert Fico však namiesto zrušenia zmluvy vyhodil Chrbeta z kabinetu ako človeka, ktorý sa nevie správať ako chlap a niesť zodpovednosť.
MŽP predalo koncom roka 2008 emisie sprostredkovateľskej firme Interblue Group za približne polovicu ceny ako ich predávali okolité krajiny priamo koncovým štátom. Slovenské emisie nakoniec skončili v Japonsku. Prípadom sa zaoberá polícia.