BRATISLAVA – Pre neprítomnosť sudkyne dnes museli odročiť pojednávanie s údajnými hackermi Jakubom Č. a Patrikom L., ktorí sú obžalovaní z „nabúrania“ počítačového servera Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava V. neprišla na súd, je práceneschopná, pojednávanie bude pokračovať 20. apríla. Dnes mali pred súdom vypovedať znalci. Podľa špeciálneho prokurátora obžalovaní na internete vystupovali pod nickmi BR a TUXO a najneskôr 1. apríla 2006 prenikli na server slúžiaci na prístup do serveru vtedajšieho Stredného odborného učilišťa v Michalovciach, s ktorým vtedy jeden z nich externe spolupracoval. Podľa prokurátora tam zaviedli škodlivý počítačový kód, upravili dátové údaje servera a získali nad ním kontrolu.
Server využili ako pamäťové médium na ďalšie útoky cez internet. Potom sa podľa obžaloby pripojili na verejnú zónu serverov NBÚ a prenikli dovnútra, zistili aj prihlasovacie heslo, ktoré je verejne známe ako nbusr123 a preskúmali server. Prokurátor tvrdí, že spôsobili ujmu spočívajúcu v prelomení bezpečnosti spomínaných inštitúcií. Dvojicu obžalovali za porušovanie tajomstva prepravovaných správ a poškodenie a zneužitie záznamu na nosiči informácií.
Obžalovaní svoju vinu odmietajú. Patrik L. vo výpovedi na začiatku procesu konštatoval, že sa nezúčastnil na žiadnom útoku, či už na školu alebo NBÚ. V súvislosti s preniknutím na server školy povedal, že spolupracoval s firmou, ktorá im spravovala server a mal k nemu plný prístup. Jakub L. odmietol na začiatku procesu vypovedať. Jeho obhajca upozornil, že NBÚ používal jednoduché heslo nbusr123, ktoré podľa neho vlastne ani nie je heslom, ale skratkou inštitúcie s riekankou 123. NBÚ najprv dostal od novinárov informáciu, že jeho servery nie sú dostatočne zabezpečené – úrad tieto informácie nepotvrdil.
Potom podľa obhajcu dostal informáciu od hackerov o nezabezpečenom serveri a ako sa to dá odstrániť. Keď ani na toto úrad nereagoval, objavil sa na internete návod možnosti prieniku na server NBÚ, ktorý si mohol každý prečítať. Advokát sa pýta, či je to trestný čin, ak upozorní niekto štátny orgán na chybu a ako sa jej má vyvarovať. Komunita tzv. hackerov od začiatku medializácie kauzy tvrdí, že prípad mal poukázať len na slabé zabezpečenie systému.
Okresný súd už v septembri dvojici vymeral trestným rozkazom podmienečné tresty - mali dostať jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Údajní hackeri podali voči rozkazu rozklad, takže prípad sa dostal pred súd.