Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Deti dávajú na web fotky, rodičom by ich neukázali

ilustračné foto
ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Žiaci druhého stupňa základných škôl nie sú príliš opatrní pri zverejňovaní osobných údajov na internete - dve tretiny z nich už niekedy na webe zverejnili svoju adresu, telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Pritom až 61% detí na internete zverejnilo fotografiu, ktorú by neukázali svojim rodičom. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Microsoft Slovakia urobila na vzorke 308 žiakov výskumná agentúra AKO.

Podľa výsledkov 44,2% žiakov zverejnenie svojich údajov alebo fotografií na internete nepovažuje za rizikové a iba necelá štvrtina žiakov si myslí, že vie, ako zabrániť zneužitiu týchto informácií na internete. Prieskum priniesol aj ďalšie zistenie - všetci žiaci druhého stupňa základných škôl už používajú internet, najčastejšie chatujú, vyhľadávajú informácie a hrajú online hry.

Podľa výsledkov výskumu Digitálna gramotnosť na Slovensku 2009, ktorý urobil Inštitút pre verejné otázky, Slováci vedia čoraz lepšie využívať počítač na komunikáciu. „Tohtoročný výskum potvrdil priaznivý trend najmä v schopnosti ľudí využívať počítač a internet na vzájomnú komunikáciu prostredníctvom elektronickej pošty, chatu, internetového telefonovania, diskusných fór alebo čoraz populárnejších sociálnych sietí. Je to pozitívne zistenie, treba však dbať aj na to, aké informácie o sebe týmto komunikačným prostriedkom zveríme,“ hovorí autor projektu Marián Velšic. Výnimkou nie sú ani mladší užívatelia internetu.

Výsledky prezentovali na okrúhlom stole projektu Bezpečne na internete, ktorý už po tretí raz urobili pri príležitosti blížiaceho sa Európskeho dňa bezpečného internetu. Európska únia ho vyhlásila na 9. februára. V súvislosti so stúpajúcou obľubou sociálnych sietí bola témou tohtoročného okrúhleho stola Ochrana súkromia na internete.

V dôsledku zistení z prieskumu spoločnosť Microsoft Slovakia začne od februára školiť zamestnancov partnerských spoločností o bezpečnom používaní technológií v rodine. Príkladom zodpovedného používania technológií vo vyučovaní je Základná škola v Bošanoch, ktorá má vypracované podrobné pravidlá bezpečného používania počítačov a internetu ako prílohu k školskému poriadku. „Najväčším rizikom na internete sú užívatelia, ktorí nerozmýšľajú o dôsledkoch svojho konania. Preto hlavným bodom, o ktorý sa opiera naša škola v problematike bezpečnosti, je oblasť výchovy a vzdelávania,“ uviedla riaditeľka školy Jana Kontúrová. 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu