BRATISLAVA - Len málo zbraní, ktoré odovzdávajú ľudia počas takzvanej zbraňovej amnestie, prepadne po jej skončení štátu.
Majitelia totiž zbrane síce odovzdajú, následne však väčšinou požiadajú o ich zaevidovanie, nechajú si ich prerobiť, alebo ich prevedú na človeka so zbrojným preukazom. Povedal toJán Zemeník z Kriminalistického a expertízneho ústavu policajného zboru.
Od vlaňajšieho novembra sa zatiaľ vyzbieralo viac ako 950 zbraní a zhruba 5670 kusov streliva. "Málo ľudí nechá prepadnúť zbraň," poznamenal Zemeník. Niektorí majitelia nelegálne držaných zbraní sa snažia dosiahnuť aj výnimku, aby si ich mohli ponechať.
Udeľuje ju policajné prezídium, dodal Zemeník. Jednou z možností, ako o zbrane neprísť, je aj ich prerobenie či úmyselné poškodenie. "Ak je zbraň znehodnotená, môže si ju jej majiteľ beztrestne ponechať," tvrdil Zemeník.
Prestaviť zbrane si dávajú aj nadšenci z klubov vojenskej histórie. "Nechajú si ich prerobiť na zbrane expanzné, z ktorých sa dá vystreliť len nábojka. To znamená, že je to náboj bez strely," ozrejmil Zemeník. Zemeník nespresnil koľko zbraní napokon prepadne štátu.
Zbrane môžu Slováci beztrestne odovzdávať do konca mája. Pri poslednej amnestii v rokoch 2005 a 2006 sa vyzbieralo 3500 zbraní. V prospech štátu prepadla podľa Zemeníka len malá časť.