BRATISLAVA - Opozícia vládu podľa premiéra Roberta Fica obviňuje z korupcie, klientelizmu a škandálov, pretože nemá žiadnu alternatívu.
"Aká je alternatíva pravice k filozofii, ktorú my presadzujeme? My sme si uvedomili, že bez silného štátu sa nedá bojovať proti kríze. Uvedomili sme si, že nie je možné bez tvrdého tlaku na monopoly držať ceny energií. Uvedomili sme si, že bez štátu sa nedá budovať sociálny štandard ľudí. Toto je naša filozofia, s ktorou chceme ísť aj ďalej," uviedol predseda vlády v rozhovore.
"Aká je tá alternatíva pravice? Chce nám teraz povedať, že treba minimalizovať vplyv štátu? Chce nám teraz pravica povedať, že treba pokračovať v privatizácii strategických podnikov? Chce nám povedať pravica, že treba znižovať sociálny štandard ľudí, aby sa ušetrilo na škody, ktoré spôsobila finančná kríza? Takúto alternatívu dnes pravica nemá, tak sa pustila cestou škandalizovania a osočovania," vyhlásil Fico.
Predseda vlády je pripravený o korupcii a klientelizme v tomto štáte otvorene hovoriť. "Viem, že to je problém. Je to problém od roku 1989. Je to problém, ktorý sme si priniesli z minulosti a nech sa nikto netvári, že je svätý za dedinou a už vôbec nie ľudia, ktorí dnes sedia v opozícii. Osem rokov boli súčasťou vládnej koalície. Ani zďaleka neurobili proti korupcii toľko, čo robíme teraz my," uviedol.
Fico zopakoval, že máme kontrolné orgány, ktoré kontrolujú, či je alebo nie je v niečom problém. "Ak raz Úrad pre verejné obstarávanie povie, že toto je v poriadku, potom ako je možné, že opozičný politik alebo novinár povedia, že nie je? Načo potom máme ten úrad pre verejné obstarávanie. Nehovoriac o tom, že predsedom úradu je predstaviteľ opozície. Podpredseda úradu je predstaviteľ opozície. Jeden je za SMK, druhý za SDKÚ-DS. Tak tento povie, že všetko je v poriadku a novinár povie, že to nie je v poriadku a je z toho opozičný škandál," zdôraznil.
Podľa Fica by bývalá vláda Smeru-SD ako opozičnej strane nepovolila mať predstaviteľa na čele ÚVO. "Tak teda by nás hnali. Dovolila by nám, aby v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) sedeli predstavitelia opozície? By nás hnali. By nás Maďari z SMK nepustili v živote do SPF. Takže dávajme na jednu stranu reálne opatrenia a na druhú reči, ktoré prichádzajú," uviedol. Predchádzajúca vláda škandály odbíjala tým, že je to v súlade so zákonom a bodka.
"Takto odpovedal Dzurinda a jeho spolupracovníci na všetky kauzy. My sme tomu dali ale iný rozmer. My nehovoríme, či je to v súlade so zákonom. Ak by sme sa pozerali iba na zákon, všetky veci sú zväčša perfektne právne upravené. My skúmame aj inú stránku prípadu, či tam bola dodržaná etika, morálka. Pri všetkých veciach, keď boli odvolaní ministri, išlo všetko o zákonné postupy. Tak isto aj naposledy pri SPF, všetko v súlade so zákonom, nikto nemohol nič povedať, ale my tvrdíme, že to nebolo etické. Takže obrovský rozdiel v chápaní škandálov v minulosti a teraz," vyhlásil premiér.
"Som veľmi rád, že jedinú kauzu, ktorú som mal za moje štvorročné pôsobenie, je to, že ma opozícia obvinila, že vlastním osemárovú vinicu v Bratislave. Som hrdý na to, že iba takúto kauzu mi našli, pretože naozaj nič iné nebolo v spojitosti s mojou osobou. Budem v tomto duchu pokračovať až do samotného konca aj za cenu, že to môže spôsobiť určité trenie vo vládnej koalícii," vyhlásil premiér.
Fico sa nebráni priznať chyby. "Veď sa robia chyby, to je nemysliteľné, že sa dá vládnuť bez toho, aby ste sem-tam neurobili nejakú chybu," zdôraznil. Podľa neho nemôže byť alternatíva pre Slovensko opľúvanie a osočovanie, ale do určitej miery chápe, čo robí opozícia. "Ale potom nech sa nečudujú, že aj my na nich nazeráme s takými zvláštnymi pohľadmi, pretože akoby spadli z Marsu. Nepamätáme si, čo títo ľudia urobili zo Slovenskom, ako rozpredali všetko? Rozprávajme sa teda o účtoch vo Švajčiarsku, porozprávajme sa o všetkom možnom. O tomto má byť teraz politika? My ideme dopredu stále, pokúšame sa Slovensku pomôcť, nie je to ľahké. Zaželal by som každému, kto teraz chce byť premiérom, nech je premiérom v takom roku, ako bol rok 2009," vyhlásil. Podľa neho opozičný aj vládny politik by mali mať vždy možnosť prísť a povedať si:
"Servus Jano alebo servus Jožo" alebo "Dobrý deň, pán poslanec, ako sa máte? Čo vaša rodina? Všetko dobré do nového roka, na zdravie. Ale viete čo, nesúhlasím s vami, tam ste urobili chybu, za toto vás budem kritizovať." Takto by politika mala podľa premiéra vyzerať. "Ale choďte niekedy do parlamentu, nahrajte si, čo Dzurinda vykrikuje po našich ministroch, keď rečnia alebo keď si robia svoju prácu. To je už naozaj ponižujúce," dodal.