BRATISLAVA - Parlament sa bude na decembrovej schôdzi zaoberať najväčšou environmentálnou petíciou na Slovensku Stop uránu, ktorú iniciovali mimovládne organizácie s podporou miest, obcí a samosprávnych krajov, v ktorých blízkosti prebieha výskum ložísk uránových rúd.
„Vítame uznesenie výboru pre životné prostredie. Vítame aj to, že prešlo naprieč politickým spektrom, že získalo podporu všetkých poslancov. Teraz bude veľmi dôležité, ako prebehne diskusia v pléne Národnej rady,“ povedal po rokovaní výboru predkladateľ petície, šéf organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
V parlamente by sa tak malo neskôr hovoriť o legislatívnych zmenách banského, geologického a stavebného zákona, ktoré predložili aktivisti s petíciou. Vieme presne povedať naše požiadavky, aby sa obce vedeli dostať k informáciám včas a mohli vstúpiť do konaní a rešpektoval sa ich názor, ktorý vyjadrili v platných územných plánoch, uviedol Rizman.
Legislatívne návrhy z petície predloží na rokovanie parlamentu výbor, ktorý dnes o petícii rokoval. Ako uviedla členka výboru Jarmila Tkáčová z SDKÚ-DS, výbor musí vypracovať návrh, predložiť ho ministerstvu financií na odsúhlasenie a do 15 dní pred začatím schôdze ho podať. „Predložíme ho, predpokladám, na základe konsenzu na februárovú schôdzu,“ povedala Tkáčová. Nádeja sa, že by poslanci v pléne mohli návrhy z petície schváliť. „Pretože, keď občania žiadajú poslancov, tak poslanci sú povinní ich žiadosť vypočuť,“ skonštatovala.
V Národnej rade SR je priestor, aby sa táto petícia prerokovala, povedala po hlasovaní výboru jeho členka, poslankyňa Magda Košútová zo Smeru-SD. Podľa nej petícia umožní, aby sa v pléne prejednali požiadavky obyvateľov Košického kraja, ktorí odmietajú ťažbu uránu v jednej z vytypovaných oblastí, kde ťažobné spoločnosti robia geologické prieskumy. „Závisí od uhla pohľadu, ako sa pozeráme na urán, nehovoríme o tom, že by mal byť celkom pozastavený. Hovoríme, aby sa sprísnili legislatívne podmienky na to, aby sa chránilo zdravie obyvateľov,“ povedala Košútová.