Streda27. november 2024, meniny má Milan, zajtra Henrieta

Parlament by sa mal zaoberať petíciou Stop uránu

Protest Stop ťažbe uránu
Protest Stop ťažbe uránu

BRATISLAVA - Parlament sa bude na decembrovej schôdzi zaoberať najväčšou environmentálnou petíciou na Slovensku Stop uránu, ktorú iniciovali mimovládne organizácie s podporou miest, obcí a samosprávnych krajov, v ktorých blízkosti prebieha výskum ložísk uránových rúd.

Uznesenie o tom, že sa bude o petícii v pléne Národnej rady SR hovoriť, dnes jednohlasne schválili členovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírodu.

„Vítame uznesenie výboru pre životné prostredie. Vítame aj to, že prešlo naprieč politickým spektrom, že získalo podporu všetkých poslancov. Teraz bude veľmi dôležité, ako prebehne diskusia v pléne Národnej rady,“ povedal po rokovaní výboru predkladateľ petície, šéf organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

V parlamente by sa tak malo neskôr hovoriť o legislatívnych zmenách banského, geologického a stavebného zákona, ktoré predložili aktivisti s petíciou. Vieme presne povedať naše požiadavky, aby sa obce vedeli dostať k informáciám včas a mohli vstúpiť do konaní a rešpektoval sa ich názor, ktorý vyjadrili v platných územných plánoch, uviedol Rizman.

Legislatívne návrhy z petície predloží na rokovanie parlamentu výbor, ktorý dnes o petícii rokoval. Ako uviedla členka výboru Jarmila Tkáčová z SDKÚ-DS, výbor musí vypracovať návrh, predložiť ho ministerstvu financií na odsúhlasenie a do 15 dní pred začatím schôdze ho podať. „Predložíme ho, predpokladám, na základe konsenzu na februárovú schôdzu,“ povedala Tkáčová. Nádeja sa, že by poslanci v pléne mohli návrhy z petície schváliť. „Pretože, keď občania žiadajú poslancov, tak poslanci sú povinní ich žiadosť vypočuť,“ skonštatovala.

V Národnej rade SR je priestor, aby sa táto petícia prerokovala, povedala po hlasovaní výboru jeho členka, poslankyňa Magda Košútová zo Smeru-SD. Podľa nej petícia umožní, aby sa v pléne prejednali požiadavky obyvateľov Košického kraja, ktorí odmietajú ťažbu uránu v jednej z vytypovaných oblastí, kde ťažobné spoločnosti robia geologické prieskumy. „Závisí od uhla pohľadu, ako sa pozeráme na urán, nehovoríme o tom, že by mal byť celkom pozastavený. Hovoríme, aby sa sprísnili legislatívne podmienky na to, aby sa chránilo zdravie obyvateľov,“ povedala Košútová.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu