KOŠICE - Počet úmyselne podpálených áut v Košiciach oproti vlaňajšku výrazne stúpol.
"Počet prípadov narástol, podľa doterajších znalostí však nejde o organizovanú skupinu, ale o nesúvisiace prípady," uviedla Demjanovičová. Najčastejším motívom je pritom pomsta z rôznych dôvodov.
Podpaľači vozidlá najčastejšie zapália v skorých ranných hodinách, keď majú istotu, že v uliciach je najmenej ľudí. Auto polejú horľavou tekutinou, v niektorých prípadoch ju po rozbití okna rozlejú aj vo vnútri vozidla. Z miesta ešte pred príchodom polície utečú.
Odhaliť podpaľačov sa polícii väčšinou nepodarí. Stopy pri hasení podľa Demjanovičovej zničia hasiči, na prípadný motív nevedia políciu často naviesť ani majitelia vozidiel.
Problémom sú tiež prípadné nízke tresty, upozornila Demjanovičová. Vinníkom hrozí za poškodzovanie cudzej veci väzenie na šesť mesiacov až tri roky.
Pracovnej skupine, ktorá sa na požiare vozidiel špecializuje, sa už podľa Demjanovičovej podarilo odhaliť jednu ženu. Tá podľa polície v tomto roku podpálila päť rôznych áut.
Škody spôsobené ohňom môžu dosiahnuť tisícky eur, len počas víkendu pri dvoch požiaroch odhadli majitelia svoju škodu na 22.000 eur (660.000 korún). Pri požiari sa navyše môžu poškodiť aj okolité vozidlá.
Podľa Demjanovičovej však nie všetky prípady náhlych požiarov áut sú podpaľačstvom. V minulom roku sa najmenej päť áut vznietilo pre chybu v elektroinštaláciách.