BRATISLAVA - Polícia počas protestov na júnovej návšteve čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku zákon neporušila.
"Inšpekcia vo všetkých štyroch prípadoch konštatovala, že konanie policajtov nebolo porušením zákona v trestnoprávnom zmysle," uviedol hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. Tento verdikt podľa Sme.sk už v troch prípadoch oficiálne potvrdil aj prokurátor, jeden ešte zvažuje.
Polícia by ešte mala posúdiť, či jej zamestnanci konali správne, keď na výzvu dvoch aktivistov nezasiahli proti Číňanom, ktorí im trhali transparenty z rúk. Ak rozhodne, že zanedbali svoje povinnosti, hrozí im podľa Sme.sk pokarhanie, pokuta, alebo aj výpoveď.
Polícia podľa portálu stále vyšetruje aj incidenty spred Prezidentského paláca, pokračuje aj vyšetrovanie prípadu zranenej aktivistky hnutia Falun Gong, ktorú zhodili zo schodov do podchodu. "V prípade osoby, ktorá je podozrivá z trestného činu ublíženia na zdraví, sme požiadali čínsku ambasádu o spoluprácu a čakáme na odpoveď," povedala Tatiana Kurucová z bratislavskej polície.
Slovenská polícia počas protestov pred Prezidentským palácom nezasiahla voči mužom čínskeho pôvodu, ktorí opakovane napádali viacerých aktivistov za ľudské práva. Policajti zadržali piatich Slovákov a neskôr zaistili aj štyroch Číňanov.
Na postup polície sa sťažovalo päť mimovládnych organizácií. Tie tvrdili, že polícia nemá záujem vyšetriť udalosti pred sídlo prezidenta. Vedenie polície už skôr obvinenia z pochybenia pri zásahu odmietlo, svojich podriadených sa opakovane zastal aj minister vnútra Robert Kaliňák. Postup policajtov naopak kritizovali viacerí opoziční a nezávislí poslanci.