POPRAD – Pravdepodobne globálne otepľovanie má na svedomí, že sa v Tatrách začínajú objavovať nové druhy živočíchov. Najnovším je chrobák zo skupiny chrústov, menom chrústovec záhradný (Phyllopertha horticola).
Dôkazom toho je jeho doteraz nezaznamenaný intenzívny výskyt v Tatranskom národnom parku. „Tento celkom neškodný 8,5 až 12 mm veľký chrúst sa v tomto čase rojí a zakladá nové potomstvo na lúkach,“ uviedol Ján Ferenčík z Výskumnej stanice Štátnych lesov Tatranského národného parku. Larvy chrústika sa vyvíjajú v pôde, kde ožierajú korienky rastlín.
Dospelý hmyz má zase rád kvety. Nový druh chrústa zatiaľ nepredstavuje nebezpečenstvo pre tu žijúce druhy. Nový druh chrústa sa začal objavovať v Tatrách len pred niekoľkými rokmi a je ho stále viac. Podľa Ferenčíka to nie je typický druh pre podhorskú oblasť. V minulosti bol považovaný skôr za druh viažuci sa na dubiny.
Z tohto pohľadu ho možno zaradiť medzi invázne druhy, rozširujúce svoj areál. „Spojitosť s globálnym otepľovaním a zmenou spoločenstiev druhov bude v tomto prípade veľmi úzka,“ dodal Ferenčík. Za posledné roky sa z ríše hmyzu objavilo v Tatrách už viacero teplomilných nížinných druhov a podľa odborníkov nie je vylúčené, že natrvalo. Patria medzi ne najmä nočné motýle lišaje, ktoré vzhľadom konkurujú rôznym exotickým druhom.