Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Misiu v Afganistane posilníme, v Kosove zredukujeme

BRATISLAVA - O ďalšom pôsobení slovenských ozbrojených síl v operáciách NATO diskutovali dnes v Bratislave predseda Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie (NATO) admirál Giampaolo Di Paolo a náčelník Generálneho štábu OS SR Ľubomír Bulík.

"Trend je jasný - posilňovať misiu ISAF v Afganistane," povedal po stretnutí Bulík. "Pre operáciu ISAF v Afganistane máme novú stratégiu komplexného prístupu, ktorý je spojený s regionálnym prístupom," zdôraznil Di Paolo a pripomenul, že táto stratégia sa spúšťa v období nadchádzajúcich afganských volieb. Iný osud ako v Afganistane pravdepodobne čaká misiu slovenských vojakov v Kosove, pre ktorú pripravujú koncept stabilizačnej spolupráce.

"Je možné určitým spôsobom uvažovať o redukcii pri zachovaní účasti Slovenska," uviedol Bulík a dodal, že teraz sa diskutuje o tom, ako to bude vyzerať. Bulík dnes potvrdil, že prioritou armády aj v období hospodárskej krízy zostáva zabezpečenie a rotácia vojakov v medzinárodných operáciách, do ktorých sa Slovensko zapája. "V takej kvalite, aby sa neznižovalo plnenie operačných úloh, ktoré pred nami stoja, " dodal Bulík. Šéf armády ďalej za prioritu označil plnenie medzinárodných záväzkov, ku ktorým sme sa zaviazali v NATO a EÚ.

"Netreba to vidieť tak, že SR robí niečo pre NATO, my sme NATO, SR je NATO, teda robíme si to sami pre seba, " vyhlásil Bulík a dodal, že to sú "naše záväzky voči sebe," aby sme sa mohli v spoločných operáciách porovnávať s ostatnými vo výcviku, pripravenými ľuďmi, či výzbrojou. Aj Di Paolo považuje za dôležité zdôrazňovať, že Slovensko tu nie je pre NATO, ale je súčasťou Aliancie. Slovensko má v operácii ISAF v Afganistane 228 vojakov, parlament 19. júna 2008 schválil mandát pre maximálne 246 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Vojaci sú členmi multifunkčnej ženijnej jednotky na leteckej základni Kandahár; zúčastňujú sa na práci provinčných rekonštrukčných tímov, sú vo veliteľstvách operácie ISAF a operačných a výcvikových tímoch, národného podporného prvku. Slovenské strážne jednotky pôsobia na základni Tarin Kowt, na leteckej základni Kandahár a na základni Deh Rawood. Ťažiskom nášho pôsobenia sa stal juh Afganistanu, provincie Uruzgan a Kandahár, v ktorých úzko spolupracujeme s ozbrojenými silami Kanady a Holandského kráľovstva.

Vláda už odsúhlasila vyslanie ďalších slovenských vojakov - zdravotníkov do Afganistanu, ktorí majú plniť úlohy súvisiace s podporou miestnych volieb. Zdravotníkov môže byť maximálne päť, v krajine majú zostať aj po voľbách, ktoré sú vyhlásené na 20. augusta. Účasť Slovenska v operácii ISAF pod zástavou NATO sa má rozšíriť aj o 11 príslušníkov strážneho družstva, ktorí by pôsobili na leteckej základni Kandahár. Tam už v súčasnosti slúži 50 slovenských vojakov.

Jednotka momentálne nemá dosť ľudí vzhľadom na rozšírený zoznam jej úloh. Prácu jej sťažil nárast migrujúcich ľudí a techniky cez územie, ktoré kontroluje. Medzi nové úlohy strážnej jednotky patrí napríklad ochrana dôležitých križovatiek na leteckej základni Kandahár pri narušení ochrany základne (tzv. prielom). Po novom by malo mať Slovensko v Afganistane do 262 vojakov. V Kosove pôsobí 139 slovenských vojakov, predovšetkým na základni Šajkovac, kde sú spolu s českými vojakmi.

Slovenskí vojaci monitorujú priestory a objekty miestneho obyvateľstva, teda "patrolujú", zaisťujú lokálnu infraštruktúru, zabezpečujú postupný a bezpečný návrat Srbov, ktorým boli počas nepokojov v minulosti vypálené domovy a ktorí ich boli nútení opustiť. Zabezpečujú nepretržité stráženie srbskej minority, poskytujú pomoc humanitárnym organizáciám v ich aktivitách na území Kosova, vytvárajú podmienky na obnovu mierového spolužitia kosovských Srbov a Albáncov v operačnom priestore práporu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu