BRATISLAVA - Slovensko zrejme vyšle do Afganistanu zdravotnícky tím a strážne družstvo.
Tím zdravotníkov, v ktorom bude môcť byť maximálne päť ľudí, má plniť úlohy na podporu augustových prezidentských volieb v Afganistane. V operácii bude slúžiť aj neskôr v provinciách Uruzgán a Kandahár.
Okrem toho by malo do krajiny odísť aj do 11 vojakov, ktorí sa pripoja k terajšej 50-člennej strážnej jednotke na letisku Kandahár. Súčasná jednotka nie je totiž podľa ministerstva obrany dostatočne personálne obsadená, keďže jej pribudli úlohy. "(Ich) plnenie je sťažené v dôsledku značného nárastu migrácie počtu osôb a techniky cez jednotkou kontrolované priestory," uviedlo ministerstvo v materiáli pre vládu.
Ročné náklady na vyslanie a pôsobenie zdravotníkov aj strážneho družstva dosiahnu 965.520 eur (viac ako 29 miliónov korún).
Medzinárodné sily sú v Afganistane od porážky fundamentalistického vládneho hnutia Taliban na prelome rokov 2001 a 2002. V krajine sú naďalej časté útoky povstalcov Talibanu a členov teroristickej siete Al-Káida. Úlohou operácie ISAF je pomáhať afganskej vláde s uplatňovaním a udržiavaním jej autority a vplyvu na celom území štátu a vytvárať podmienky pre stabilizáciu a rekonštrukciu krajiny.
Práve v Afganistane má Slovensko najpočetnejšie vojenské zastúpenie. Okrem vojakov s úlohami stráženia tam pracujú aj ženisti, ďalší pôsobia v operačných a výcvikových tímoch či takzvaných provinčných rekonštrukčných tímoch.
V zahraničných misiách slúži celkovo viac ako 500 príslušníkov slovenskej armády. Nasadení sú napríklad aj v operácii NATO v Kosove či v misii OSN na Cypre. Vláda naopak stiahla slovenských vojakov z Iraku, ukončilo sa aj pôsobenie takmer stočlennej jednotky v misii OSN na Golanských výšinách na pomedzí Sýrie a Izraela.