BRATISLAVA - Prvomájové zhromaždenie Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ) v Banskej Bystrici odhalilo v plnej nahote dvojtvárnosť odborárskych bossov. Na mítingoch s členmi odborov sa pasujú do pozície „neohrozených bojovníkov za práva pracujúcich a nezamestnaných“, avšak voči vláde zaujímajú postoj servilných služobníkov, ktorý je dôsledkom Dohody o spolupráci medzi stranou SMER – sociálna demokracia a KOZ z roku 2006.
Ako teda vyzerá v praxi neohrozený boj prezidenta KOZ za zlepšenie situácie nezamestnaných na Slovensku? Prezident KOZ Miroslav Gazdík na prvomájovom zhromaždení v Banskej Bystrici tvrdil, že odbory sami navrhli vo svojom dialógu s vládou i zamestnávateľmi zvýšenie dávky v nezamestnanosti, či umožnenie odchodu do predčasného dôchodku.
Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za KDH Monika Gibalová už v novembri 2008 (teda v čase, keď KOZ v tomto smere vykazoval nulovú aktivitu) a opätovne v apríli 2009, predložila v parlamente návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý by zásadným spôsobom uľahčil situáciu dramaticky stúpajúceho počtu nezamestnaných.
Návrh bol finančne zabezpečený, pretože predpokladal krytie výdavkov zo Základného fondu poistenia v nezamestnanosti Sociálnej poisťovne, ktorý je vysoko prebytkový a pre potreby nezamestnaných sa doteraz využíva iba z cca 20 %. Poslankyňa Monika Gibalová dňa 13. marca 2009 písomne informovala prezidenta KOZ Miroslava Gazdíka o jej predchádzajúcich i nadchádzajúcich aktivitách v Národnej rade, ktorými sa usiluje docieliť zmenu situácie nezamestnaných.
V liste ho zároveň požiadala o podporu tejto legislatívnej iniciatívy. Žiaľ, prezident KOZ pán Gazdík zaujal pozíciu mŕtveho chrobáka a na list nepovažoval za potrebné ani odpovedať. Možno preto, že premiér vlády SR by si mohol jeho podporu vysvetľovať ako prejav nelojality alebo nadajbože nesúhlasu s politikou vlády.
Ani jej druhý pokus o zmenu situácie nezamestnaných nebol v parlamente úspešný. Prezident KOZ pán Gazdík nepohol ani prstom pre to, aby posunul jazýček váh pri hlasovaní v NR SR v prospech prijatia návrhu, ktorý by mal tvoriť základ agendy KOZ. O tom, čo mohol urobiť a neurobil v prospech nezamestnaných, sa pán Gazdík pred dvoma tisíckami účastníkov prvomájových osláv v Banskej Bystrici nezmienil ani slovom.
Príčina je jednoduchá: odbory, ktoré uzatvoria dohodu o spolupráci s vládnou stranou, strácajú svoju suverenitu a nezávislosť a menia sa – na škodu svojich členov – na mlčiacich lokajov vlády. Sú iba karikatúrou odborov v podobe, známej z prednovembrového obdobia. Tak to dnes na Slovensku v praxi vyzerá.