BRATISLAVA - Koaličné strany ĽS-HZDS a SNS navrhujú, aby ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, boli od septembra povinne informované o rizikách umelého prerušenia tehotenstva a možnostiach pomoci.
Podľa Muškovej trojdňová lehota vytvorí priestor na to, aby žena zvážila interrupciu a takýmto spôsobom sa chránil nenarodený ľudský život. "Dôležité rozhodnutia budú kvalifikovanejšie a slobodnejšie, ak nasledujú po určitom minimálnom čase reflexie, navyše v prípade, ak sú žene poskytnuté nové informácie," uviedla v pléne NR SR Mušková.
Podľa novely lekár by mal ženu, ktorá zvažuje interrupciu, informovať o rizikách umelého prerušenia gravidity, aktuálnom vývojovom štádiu dieťaťa, o možnostiach utajeného pôrodu, o finančnej podpore počas gravidity aj zo strany mimovládnych organizácií či osvojení dieťaťa. Ministerstvo zdravotníctva by podľa návrhu malo zverejňovať na svojej internetovej stránke zoznam občianskych združení, neziskových organizácií, nadácií, cirkví a náboženských spoločností, ktoré poskytujú ženám finančnú, materiálnu a psychologickú pomoc v tehotenstve a aktualizovať ho najmenej raz štvrťročne.
Parlament už raz odmietol túto novelu. Návrh v máji minulého roka nezískal dostatočnú podporu. Jeho podpora je aj teraz otázna. Na začiatku schôdze minulý týždeň v stredu poslankyňa za Smer-SD Viera Mazúrová, ktorá bola spolupredkladateľkou novely, vzala späť svoj podpis. Dnešné hlasovanie o 17:00 ukáže, či Smer-SD bude za posunutie novely do druhého čítania. Novelu počas rozpravy podporil opozičný poslanec Daniel Lipšic (KDH). Podľa neho štát by mal jasne povedať, že mu ide o ochranu života.
„Táto novela preferuje život,“ uviedol v pléne Lipšic s tým, že žene podáva v ťažkej životnej situácii pomocnú ruku, aby jej zjednodušil rozhodovanie. Proti návrhu vystúpil nezaradený poslanec Peter Gabura, ktorý sa v minulosti pokúšal o úplný zákaz interrupcií.
V súčasnosti sú povolené potraty do 12. týždňa tehotenstva a v prípade genetických porúch plodu do 24. týždňa.