BRATISLAVA - Zatiaľ čo vysokoškolákov v minulosti každoročne pribúdalo, kvalita záujemcov o vysokoškolský titul sa zhoršila. Zhodli sa na tom oslovení rektori vysokých škôl.
V súčasnosti študuje na 34 vysokých školách viac ako 220 000 študentov. Univerzity vlani prijali do prvých ročníkov vyše 55 000 uchádzačov zo Slovenska, najväčším záujem bol už tradične o umelecké smery, manažment, právo či medicínu.
"Študenti, ktorí k nám prichádzajú, sú horšie pripravení, nemajú napríklad základy komunikácie, nehovoriac o písomnom prejave," povedal rektor Vysokej školy veterinárneho lekárstva Emil Pilipčinec. Jeho kolega zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Mikuláš Látečka tvrdil, že to súvisí aj rastúcim počtom vysokoškolákov, hoci demografická krivka klesá. "Na vysoké školy sa dostáva z roka na rok vyššie percento absolventov stredných škôl, čo sa prejavuje aj na kvalite," doplnil.
Nárast vysokoškolsky vzdelanej populácie označil rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár za celosvetový trend. Pracovníci s vysokoškolským titulom sú na trhu práce stále žiadaní. "Päťdesiat percent populácie by však nemalo prejsť cez magisterské a inžinierske štúdium, väčšina by mala absolvovať štúdium bakalárske," upozornil. Za jednu z hlavných predností súčasných študentov označil lepšie znalosti cudzích jazykov a prácu s počítačom.
Rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Rudolf Sivák pripomenul, že kvalita novoprijatých študentov závisí od typu strednej školy a regiónu. "V posledných dvoch rokoch sú na prijímacích skúškach najúspešnejší uchádzači z gymnázií, za nimi nasledujú absolventi obchodných akadémií," zhodnotil. Na tretie miesto zaradil maturantov zo zahraničných stredných škôl, najnižšie percento prijatých je podľa neho zo stredných odborných a združených stredných škôl. Potvrdzuje to aj štatistika Ústavu informácií a prognóz školstva, podľa ktorej boli na vlaňajších prijímačkách najúspešnejší absolventi gymnázií.
Prihlášky na väčšinu vysokých škôl si môžu záujemcovia podať do konca marca, pričom tak možno urobiť aj cez internet.