BRATISLAVA - Učitelia základných, stredných a vysokých škôl budú verejnými činiteľmi. Vyššie tresty tak budú hroziť nielen deťom či rodičom, ktorí na nich zaútočia, ale aj učiteľom, ak prijmú úplatok alebo inak zneužijú funkciu. Predpokladá to zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý dnes schválila vláda a posiela ho na schválenie parlamentu.
Zákon mení aj odmeňovanie učiteľov. Bude závislé od vzdelávania, publikačnej činnosti, získavania kreditov absolvovaním kurzov a odborných atestácií.
Presné podmienky získavania kreditov a ich finančný dopad na plat učiteľa bude ministerstvo školstva upravovať každoročne vyhláškou, a to aj podľa možností štátneho rozpočtu.
Minister školstva Ján Mikolaj považuje nový systém za motivačný, podľa neho zavedie vzťah medzi kvalitou učiteľa a výškou jeho platu. Zákon navrhuje zaradenie učiteľov do štyroch kariérových stupňov - začínajúci učiteľ, samostatný učiteľ, učiteľ s prvou atestačnou skúškou a učiteľ s druhou atestačnou skúškou. Vzdelávanie bude dobrovoľné, kredity si bude každý vypočítavať sám, nárok na príplatok za ne bude mať zo zákona. Doterajšie kurzy či publikačná činnosť sa nezapočítavajú, pretože zákon nemôže platiť spätne, vysvetlil Mikolaj. Vplyv na odmeňovanie učiteľov tak budú mať až aktivity po 1. septembri, keď má zákon začať platiť.
Ak zákon o pedagogických zamestnancoch v parlamente prejde, neprinesie automatické zvýšenie platov. Mikolaj po rokovaní vlády povedal, že na tento rok majú na rast platov dva a pol miliardy korún, na kariérový postup je vyčlenených okolo 300 miliónov korún. Minister spravodlivosti Štefan Harabin považuje za dôležité zvýšenie ochrany učiteľov zaradením medzi verejných činiteľov.
Primárny motív, ktorý považuje za úplne opodstatnený, je chrániť učiteľov pred neustále sa stupňujúcou agresivitou detí a rodičov. Harabin presadil, aby sa verejnými učiteľmi stali aj pedagógovia na vysokých školách.