BRATISLAVA - Premiér Robert Fico dnes opäť ostro zaútočil na opozičnú prezidentskú kandidátku Ivetu Radičovú. "Pani Radičová zodpovedá za najväčšie sociálne špinavosti v tomto štáte - ako poradkyňa Kaníka a potom ako ministerka," vyhlásil na tlačovej besede po rokovaní vlády.
Kupovanie poslancov podľa Fica potvrdila aj polícia. "Záver vyšetrovania myslím bol taký - že kupovaní boli poslanci, len neboli dôkazy, ako to bolo robené." Fico si to vysvetľuje tak, že vyšetrovanie potvrdilo, že sa trestný čin stal, ale nebol známy páchateľ. Ak potom o kupovaní poslancov hovorí vtedajší podpredseda vlády a minister spravodlivosti, je to podľa Fica dôvod na opätovné otvorenie vyšetrovania.
Danielovi Lipšicovi pripomenul jeho slová, že s Dzurindovými vládami boli spojené škandály, korupcia, a zmanipulované tendre. "To hovorí o sebe? Ako si za 2,4 milióna korún dal urobiť prieskum verejnej mienky, že či sa dobre správa k ženám a čo by mal robiť, aby ho dôchodcovia volili?" Fico dodal, že na Lipšicovi sa vynikajúco zabával.
Podpredseda KDH Lipšic v utorok pri predstavovaní iniciatívy na aktivizáciu opozičných voličov a podporu Radičovej hovoril o nesplatenom morálnom dlhu bývalých vlád Mikuláša Dzurindu, v ktorých bolo aj KDH. "Aj s našimi vládami boli spojené škandály, korupcia, zmanipulované tendre, kupovanie poslancov. A nebola vyvodená adekvátna zodpovednosť," povedal. Myslí si, že KDH malo po hlasovaní dvoch dovtedy tvrdých opozičných poslancov s koalíciou odísť z vlády. Dnes Lipšic označil to, že by priznal kupovanie poslancov, za klamstvo.
S kauzou možného korumpovania poslancov premiér Fico spája prezidentskú kandidátku Radičovú. Prekáža mu, že nemá čistý štít. Ficov Smer-SD podporuje do prezidentských volieb Ivana Gašparoviča, v rokoch 1992 až 2002 významného člena HZDS, bývalého blízkeho spolupracovníka Vladimíra Mečiara. Gašparovič bol funkcionárom HZDS v čase, keď Mečiarove vlády priviedli SR do medzinárodnej izolácie. Bol predsedom parlamentu, ktorý protiprávne zbavil poslanca Františka Gauliedera mandátu a odmietol mu ho vrátiť napriek rozhodnutiu Ústavného súdu SR. Mečiar tvrdí, že bol spojený aj s privatizáciou Nafty Gbely.