BRATISLAVA - Občianski aktivisti dnes na súde prehrali dlhoročný spor o záchranu parčíka na Belopotockého ulici v Bratislave.
Podľa verdiktu súdu totiž platí rozhodnutie, že na mieste parčíka má stáť viacúčelová stavba. Ochranári reagovali, že sa voči rozsudku odvolajú na Najvyšší súd. Firma Strabag-Zipp môže so stavbou na mieste parku začať po nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia.
"Napadnuté rozhodnutie je v súlade so zákonom," skonštatoval trojčlenný senát Krajského súdu v Bratislave, a uznal tak argumenty stavebnej firmy. Naopak aktivisti tvrdili, že územné rozhodnutie k stavbe je nezákonné, lebo úrady nemali k dispozícii platné povolenie na spílenie stromov.
"Ten argument náš, že rozhodnutie o umiestnení stavby malo byť vydané až po nadobudnutí právoplatnosti výrubového konania, to súd v tejto fáze neakceptoval," povedala aktivistka a nezávislá staromestská poslankyňa Soňa Párnická. Podľa súdu stačilo, že bolo povolenie vydané a doručené. Firma, ktorá sa o stavbu snaží od roku 2005, chce na mieste parčíku pri budove Slovenského rozhlasu postaviť deväťposchodovú budovu Apartmán Park, proti čomu v petícii protestovalo viac ako 2000 občanov.
Parčík, kde je 120 stromov a 740 metrov štvorcových kríkov, už začali začiatkom októbra rúbať, čo však sťažnostiach občanov zastavila polícia. Aj podľa bratislavského magistrátu na pozemku nemohli začať píliť stromy bez právoplatného stavebného povolenie, proti ktorému sa aktivisti odvolali. Bratislavský magistrát tiež investorovi navrhol na výmenu tri pozemky v Starom Meste a Petržalke.
Mestské zastupiteľstvo aj v minulosti schválilo zámenu pozemku parku za iný pozemok, tá sa však neuskutočnila. V Bratislave doposiaľ ubudlo viac zelených plôch, proti ktorých zastavaniu protestovali ochranári. Spor o parčík na Belopotockého patrí k najznámejším. O záchranu polhektárového parku sa snažia aktivisti viac ako 13 rokov.
Doteraz sa im podarilo odvrátiť tri stavby v parku. Pozemok ešte pred nežnou revolúciou vlastnilo mesto. V roku 1991 sa však oň prihlásilo ministerstvo obrany, pod ktoré patril koncom 70. rokov. Vojenská správa neskôr pozemok predala súkromnej firme ako prebytočný majetok za viac ako 10.000 korún (331,94 eur). V súčasnosti má tento pozemok v Starom Meste hodnotu údajne až 60 miliónov korún (1,99 milióna eur).